Ünlü düşünürlerin Türkler hakkında söylediği sözler

Tarihimizle her zaman gurur duyuyoruz. Peki o dönemde yaşayan şair, general, filozof, iktisatçı gibi tanınmış isimler bizim için neler söylemiş? İşte tozlu raflardan çıkan o sözler...

Ünlü düşünürlerin Türkler hakkında söylediği sözler - Sayfa 1

Kılıcı insafsız bir beceriyle kullanan Türk'ün eli, yendiği insanların yarasını sarmakta da ustadır.

Lord Byron 

132
Ünlü düşünürlerin Türkler hakkında söylediği sözler - Sayfa 2

Türkler kahramandırlar, dostlarına zarar vermezler. Yüce Türk milleti tuttuğu eli bırakmaz, sözünden dönmez, iyi ve kötü günlerde dostundan ayrılmaz. Böyle bir ulusla el ele vermek yeryüzünde her zorluğu yenmek için sonsuz bir güç ve yetenek kazanmak demektir.

Comenius (Çek Bilgini)

232
Ünlü düşünürlerin Türkler hakkında söylediği sözler - Sayfa 3

Türk'ün şevkat ve insaniyet duygusunu inkar mümkün değildir. Bu duygu insanı atalete sevk edip sefaleti artırmakla beraber, teşkilatı düzensiz bir toplumun bir derdine tek çare demektir. Türk ırkının soyluluğunu gösteren diğer duygular, yani en küçük iyiliklere karşı besledikleri minnet ve şükran duygusu, ölmüşlere karşı besledikleri minnet ve şükran duygusu, ölmüşlere karşı besledikleri minnet ve şükran duygusu büyük bir nezaketle yapılan konukseverlik adeti ve hayvanlara saygı alışkanlığı gibi faziletlerin inkarı da mümkün değildir.

Edmondo De AMICIS 

332
Ünlü düşünürlerin Türkler hakkında söylediği sözler - Sayfa 4

Türkçeyi öğrenmek benim için büyük bir mutluluk oldu. Çünkü Türk'ü anlamak için kendisiyle mutlaka tercümansız konuşmalıdır. Tercüman, ışığı örten zevksiz bir perde oluyor.

Gelland (Fransız Bilgini) 

432