17 Haz 2022 13:14 Son Güncelleme: 04 Ağu 2022 14:18

Ukrayna'da aylardır sığınakta kalanlar yaşadıklarını anlattı

Ukrayna'nın doğusunda bulunan ve Rusya-Ukrayna savaşının cephe hattında yoğun çatışmaların yaşandığı Luhansk bölgesine bağlı Lisiçansk kentinde şubattan bu yana sığınakta kalan siviller yaşadıklarını anlattı. (Kaynak: AA)

Ukrayna'da aylardır sığınakta kalanlar yaşadıklarını anlattı - Resim : 1

Savaşın başladığı 24 Şubat`tan bugüne yüzlerce mültecinin aylardır kaldığı sığınaklar yoğun bombardıman ve topçu sistemleri saldırılarının altındaki Lisiçansk sakinleri için tek umut kapısı.

115
Ukrayna'da aylardır sığınakta kalanlar yaşadıklarını anlattı - Resim : 2

Kentte Ukrayna güvenlik güçlerinin temsilcileri ve yoğun hava saldırılarının yaşandığı bölgeye girmeye cesaret eden gönüllülerin yardımlarıyla faaliyetini sürdüren bir okul binasının altındaki çok sayıda sivili barındıran sığınaktaki yaşam ağır şartlarda sürüyor.

215
Ukrayna'da aylardır sığınakta kalanlar yaşadıklarını anlattı - Resim : 3

Kalacak güvenli bir yeri olmadığı için mart başından itibaren sığınakta kalan Ala Velelyuk (80), yaptığı açıklamada, Lisiçansk`a çok yakındaki ve şimdi bir şehir savaşının sürdüğü Severodonetsk`te yaşadığını söyledi.

315
Ukrayna'da aylardır sığınakta kalanlar yaşadıklarını anlattı - Resim : 4

Severodonetsk`teki kızı ve damadının yaşadıkları evi terk etmek istemediklerini ve ev deposuna sığındıklarını aktaran Velelyuk, şu ifadeleri kullandı: "Kızım ile damadım orada kaldı. Onların ne durumda olduğunu bile bilemiyorum. Kendilerine ulaşamıyorum. Telefon bağlantısı yok. Onlar da benim hakkımda hiçbir şey bilmiyor."

415