Türkiye'nin ilk milli aktif fiberi üretildi

Bilkent Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi'nde (UNAM) 10 yıllık bir çalışma sonucu üretilen Türkiye'nin ilk milli aktif fiberiyle bu alanda dışa bağımlılığın bitirilmesi ve yüzlerce milyon liranın ülkede kalması hedefleniyor.

Türkiye'nin ilk milli aktif fiberi üretildi - Sayfa 1

Bilkent UNAM bünyesinde, gerek savunma sanayinin ihtiyaçlarını karşılamaya gerekse lazer kesim endüstrisinin ihtiyaçlarına yönelik fiber, kullanıcıya seri üretimi yapılmış etiketli ürün olarak teslim ediliyor.

116
Türkiye'nin ilk milli aktif fiberi üretildi - Sayfa 2

Fiber Optik Proje Yürütücüsü Dr. Öğretim Üyesi Bülend Ortaç, AA muhabirine, Türkiye'de ilk kez Bilkent UNAM'da üretilen fiberlere ilişkin değerlendirmede bulundu.

216
Türkiye'nin ilk milli aktif fiberi üretildi - Sayfa 3

Işığın dış ortamdan etkilenmeden uzak mesafelere iletimini sağlayan fiber optik kabloların 1960'lı yıllardan itibaren günlük hayatta kullanılmaya başlandığını belirten Ortaç, bilgi ağının büyük ölçüde bunlarla sağlandığını söyledi.

316
Türkiye'nin ilk milli aktif fiberi üretildi - Sayfa 4

Ortaç, ışığı bir noktadan diğerine taşıyanların "pasif fiber" olarak adlandırıldığını ifade ederek, "Nadir toprak elementleri katkılayarak ürettiğimiz aktif fiberler de lazer ışığı üretiminde kullanılıyor. Endüstride kullanılan lazer sistemlerinden savunma sanayisindeki lazer silahlara kadar geniş bir kullanım alanı var." dedi.

416