Türkiye'de bir ilk daha! Dünyada sınırlı sayıda ülke bu teknolojiye sahip.

TÜBİTAK MAM tarafından tek kristal formunda üretilen ve ilk defa set halinde teslim edilen türbin kanatları, TEI'nin 5 numaralı TS1400 motorunda kullanılacak. (Kaynak: AA)

Türkiye'de bir ilk daha! Dünyada sınırlı sayıda ülke bu teknolojiye sahip. - Sayfa 1

TÜBİTAK MAM tarafından tek kristal formunda üretilen ve ilk defa set halinde teslim edilen türbin kanatları, TEI`nin 5 numaralı TS1400 motorunda kullanılacak.

115
Türkiye'de bir ilk daha! Dünyada sınırlı sayıda ülke bu teknolojiye sahip. - Sayfa 2

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Yüksek Sıcaklık Malzemeleri Araştırma, Geliştirme ve Onarım Mükemmeliyet Merkezi`nde düzenlenen tek kristal türbin kanadı teslim törenine, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve TEI Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mahmut Akşit ile projede görev alan araştırmacılar katıldı.

215
Türkiye'de bir ilk daha! Dünyada sınırlı sayıda ülke bu teknolojiye sahip. - Sayfa 3

Prof. Dr. Mandal, burada yaptığı konuşmada, Malzeme Enstitüsü ve TEI`nin birlikte çalışması sonucu en kritik teknolojiler arasında yer alan tek kristal türbin kanatlarının başarıyla üretildiğini söyledi.

315
Türkiye'de bir ilk daha! Dünyada sınırlı sayıda ülke bu teknolojiye sahip. - Sayfa 4

Tek kristal teknolojisine sahip olmanın zorluğuna işaret eden Mandal, 1400 derece sıcaklıkta, yüksek basınç altında ve korozyon ortamında çalışacak bir malzemeden bahsettiklerine dikkati çekti.

415