Tuncelili 'Robinson Ziya'dan anlamlı yürüyüş

Tunceli'de yaşayan 84 yaşındaki Ziya Abay, boynuna sardığı Türk bayrağıyla 60 kilometre yürüyerek sağlık çalışanlarına ve kadına yönelik şiddete dikkati çekti. (Kaynak: AA)

Tuncelili 'Robinson Ziya'dan anlamlı yürüyüş - Sayfa 1

Keban Baraj Gölü`nde binlerce ağaç diktiği adadaki kulübede yaşamını sürdürdüğü için yöre sakinlerince "Robinson Ziya" lakabıyla tanınan 4 çocuk babası Abay, kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddete tepki göstermek için farkındalık yürüyüşü gerçekleştirdi.

15
Tuncelili 'Robinson Ziya'dan anlamlı yürüyüş - Sayfa 2

İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin gözetiminde, boynuna sardığı Türk bayrağıyla Pertek ilçesinden yola çıkan Abay, 60 kilometrelik yolu yaklaşık 8 saatte yürüyerek kent merkezine ulaştı.

25
Tuncelili 'Robinson Ziya'dan anlamlı yürüyüş - Sayfa 3

Yürüyüşün ardından Vali Mehmet Ali Özkan`ı ziyaret eden Abay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Pertek ilçesinden yürüyüşe başladığını anlattı.

35
Tuncelili 'Robinson Ziya'dan anlamlı yürüyüş - Sayfa 4

"Kadınlar annelerimizdir. Doktorlara kötülük yapılmasın, öğretmenlere saygısızca davranmasınlar"

Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddete dikkati çekmek istediğini ifade eden Abay, "Kadınlar annelerimizdir. Ben onların ayağını öperim. `Doktorlara kötülük yapılmasın, öğretmenlere saygısızca davranmasınlar.` diye yürüyorum. Parmağımız ağrıdığında doktora gidiyoruz. Doktora eliniz nasıl kalkıyor? Eliniz kırılsın. Her gün günde 3-4 tane kadın öldürülüyor. Ben bunlar için yürüyorum." diye konuştu.

45