Toros Dağları'nın eteklerinde salep üretimine başlandı

Mersin'in Erdemli ilçesinde, Toros Dağları'nın 1500 rakımlı arazilerinde salep üretimine başlayan üreticiler, üründen verim almanın sevinci yaşıyor. (Kaynak: AA)

Toros Dağları'nın eteklerinde salep üretimine başlandı - Sayfa 1

İlçede oturan Adem Aslan, Hakan Arslan ve İlyas Kalay, salep üretmek için Toros Dağları`nın eteklerindeki 1500 rakımlı atıl durumdaki arazilerde çalışma yaptı.

19
Toros Dağları'nın eteklerinde salep üretimine başlandı - Sayfa 2

Çalışmalarını tamamlayıp Erdemli Toros Dağ Salebi Üreticileri Derneğini kuran 3 arkadaş, ilçenin yüksek kesimlerindeki bölgelerde salep üretimine başladı.

29
Toros Dağları'nın eteklerinde salep üretimine başlandı - Sayfa 3

Erdemli Toros Dağ Salebi Üreticileri Derneği Başkanı görevini de yürüten üretici Adem Aslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, uzun uğraşlar sonucu üretime başladıkları bölgeyi "dağ salebi" merkezine dönüştürmeyi hedeflediklerini söyledi.

39
Toros Dağları'nın eteklerinde salep üretimine başlandı - Sayfa 4

Üretimi doğal ortamda yaptıklarını anlatan Aslan, "Dondurma üreticileri dondurmaya rayiha katmak için dağ salebi arıyor. Bu talebi, Toros Dağları`ndan karşılamak istiyoruz. `Beyaz altın` olarak bilinen salebi Toroslar`da yetiştirmek için yola çıktık. Geldiğimiz noktada başarılı olduğumuzu görünce mutlu olduk. Hem Toroslar`ın zirvesinde atıl kalan araziler değerlendirilmiş olacak hem de bu arazilerde salep yetiştirmiş olacağız." diye konuştu.

49