'Tonya finosu’ coğrafi işaret yolunda

Trabzon’un Tonya ilçesinde, sevimliliğiyle ilgi odağı olan yöreye özgü köpek cinsi ‘Tonya finosu'nun, Türk Patent ve Marka Kurumu'nca coğrafi işaret tescil belgesi alınmasına ilişkin süreç başlatıldı.

'Tonya finosu’ coğrafi işaret yolunda - Sayfa 1

İlçede, yöreye özgü köpek cinsi ‘Tonya finosu’, koruma görevi yapamayacak kadar ufak yapılı olduğu için, genellikle havlayarak sahiplerini uyarmaya, yaklaşan yabancı kişi ya da hayvanı uzaklaştırmaya çalışmasıyla dikkat çekiyor.

17
'Tonya finosu’ coğrafi işaret yolunda - Sayfa 2

Sahiplerinin yanı sıra evcil hayvanlara da bekçilik yapan ‘Tonya Finosu’, boyu, hafif kilosu, beyaz rengi ve sevimlilikleriyle ilgi odağı oluyor. Sosyal medya aracılığıyla bir araya gelen hayvanseverler, nesli tükenme tehlikesi bulunan Tonya finosunun saf özelliklerinin koruması için mücadele veriyor.

27
'Tonya finosu’ coğrafi işaret yolunda - Sayfa 3

Bu mücadeleye duyarsız kalmayan Tonya Kaymakamlığı ve Tonya Belediyesi, ilçede tescilli Tonya tereyağından sonra, ‘Tonya finosunun da Türk Patent ve Marka Kurumu`nca coğrafi işaretle tescillenmesi için ortaklaşa çalışma başlattı.

37
'Tonya finosu’ coğrafi işaret yolunda - Sayfa 4

"3 bin lira arasında alıcı buluyor"

Tonya finosunun ırkı, yapısı ve davranış biçimlerine yönelik araştırmaları tamamlayacak heyet, tescil başvurusunda bulunacak. Atılan adımla, özellikle çocuklara karşı dostane tavırlar da sergileyen, bazı bölgelerde ’Kobi’ olarak da adlandırılan köpeğin, ırkının korunup, neslinin çoğaltılması hedefleniyor. Yetiştiricileri tarafından sayılarının giderek azaldığı bildirilen, omuz yükseklikleri ortalama 30 santim olup, erkeklerde yaşlarına göre 10, dişilerde ise 9 kilogram ağırlığına ulaşan Tonya finosu, bin ila 3 bin lira arasında alıcı buluyor.

47