03 Haz 2022 20:08 Son Güncelleme: 04 Ağu 2022 14:19

Tescilli "Gediz tarhanası" kadınların geçim kapısı olacak

Kütahya'nın Gediz ilçesinde, "Tarhana ile Gediz'de Dar Hane Kalmayacak" adlı projeyle kurulacak üretim tesisinde kadınlar istihdam edilecek. (Kaynak: Anadolu Ajansı)

Tescilli "Gediz tarhanası" kadınların geçim kapısı olacak - Resim : 1

Gediz Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan 1,5 milyon lira maliyetli Tarhana ile Gediz`de Dar Hane Kalmayacak Projesi, Zafer Kalkınma Ajansı`nın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteklenecek.

19
Tescilli "Gediz tarhanası" kadınların geçim kapısı olacak - Resim : 2

Oda Başkanı Vedat Öztürk, bölgenin yöresel lezzetleri arasında bulunan tarhananın korunması ve yaşatılması için proje hazırladıklarını, bu kapsamda ilk aşamada Gediz tarhanasına coğrafi işaret tescil belgesi alındığını söyledi.

29
Tescilli "Gediz tarhanası" kadınların geçim kapısı olacak - Resim : 3

Tescil belgesi sayesinde Gediz tarhanasının artık, koruma altına alındığını belirten Öztürk, şöyle konuştu: "Projenin en önemli ve özel hedefi dezavantajlı grupların istihdamına olanak sağlamaktır. Projenin ikinci aşaması olarak da kadın kooperatifimizi kurmaktı. Oda olarak Gediz Elif Ana Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifini kurduk. Üçüncü aşama ise Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı ile `Tarhana ile Gediz`de Dar Hane Kalmayacak` adlı projeyle yakın zamanda kurulması planlanan tesisle tarhana üretimi yapılmasını gerçekleştireceğiz. Proje kapsamında ilk etapta 100 kadın girişimcimize eğitim verip, istihdam edeceğiz."

39
Tescilli "Gediz tarhanası" kadınların geçim kapısı olacak - Resim : 4

Projede görev alan tarhana üreticisi Fatma Şimşek de imalatçı olarak hazırlanan projeye her türlü desteği sağlayacaklarını dile getirdi.

49