Terk edilmiş köyde tek başlarına yaşıyorlar

Van'da bir çift, terör olayları nedeniyle boşaltılan mahallelerine 11 sene sonra geri döndü. Evlerini harap olmuş halde bulan Derviş ve Ayşe Muhan, bir kısmı yıkılan okul binasında tek başlarına yaşıyor.

Terk edilmiş köyde tek başlarına yaşıyorlar - Sayfa 1

Van'da terör sebebiyle 11 sene önce boşaltılan mahallelerine geri dönen 56 yaşındaki Derviş Muhan ve 52 yaşındaki eşi Ayşe Muhan, bir bölümü yıkılan okul binasında tek başlarına yaşamlarını sürdürüyor.

111
Terk edilmiş köyde tek başlarına yaşıyorlar - Sayfa 2

Çatak ilçesine 42 kilometre uzaklıkta, Van, Siirt ve Hakkari illerinin sınırını belirleyen Kato Dağı eteklerindeki 50 haneli Övecek Mahallesi, 1995 yılında güvenlik nedeniyle boşaltıldı. Mahallede oturan 7 çocuklu Ayşe ve Derviş Muhan çifti de Van’a yerleşti.

211
Terk edilmiş köyde tek başlarına yaşıyorlar - Sayfa 3

Burada iş imkânı bulamayan Derviş Muhan, ailesiyle birlikte Türkiye'nin farklı illerine gitti. Memleket özlemi çeken aile, yıllar sonra tekrar Van’a döndü. Bir süre kent merkezinde yaşayan Ayşe ve Derviş Muhan çifti, 11 yıl önce, bir zamanlar boşaltmak zorunda kaldıkları mahalleye yerleşme kararı aldı.

311
Terk edilmiş köyde tek başlarına yaşıyorlar - Sayfa 4

Kışın yolları kar nedeniyle kapanan ulaşımın güçlükle sağlandığı mahallenin tek sakinleri Muhan çifti, bölgede çobanlık yaparak geçimini sağlıyor.

411