13 °c

Tefekkürüne doyamayacağınız 5 tropikal meyve

Tefekkürüne doyamayacağınız 5 tropikal meyve

Allah’ın yarattığı bu 5 olağanüstü meyveye bakarak tefekkür edebilir ve her birinde saklı faydaları keşfedebilirsiniz.
1.Pitaya
Yenilebilir kaktüs! Genellikle ejderha meyvesi olarak bilinen pitaya, pullu yaprakları ve pembe derisiyle kaktüs ailesinin bir üyesidir. Kremsi beyaz posası ve mini mini siyah tohumlarıyla yapısal olarak kiviye benzer.

16
Tefekkürüne doyamayacağınız 5 tropikal meyve

2.Kiwano
Hayır, bu şişkin ve dikenli şey bir balon balığı değil. Fakat bu boynuzlu kavuna “balon balığı meyvesi” lakabı takılmış. Turuncu derisiyle hemen fark edilif. Küf yeşili renkli etli kısmının salatalık, kivi ve muz karışımı gibi tadı vardır. C vitamini, demir ve potasyum bakımından zengindir ve yüksek oranda su içermektedir. Bu sebeple sıcak günlerde su dengesinin korunması için idealdir. İkiye bölün ve dibinden suyunu sıkın. Böylece küçük jölemsi keseleri su yüzüne çıkar. Meyve ve tohum keselerini yalayabilir veya emebilirsiniz.

26
Tefekkürüne doyamayacağınız 5 tropikal meyve

3.Annatto
Bu iğneli ve kalp şeklindeki meyvenin yenilebilir olduğunu düşünmüyorsanız haklısınız, kısmen de olsa. Yalnızca tohumu yenilebilir. Kanser hücreleriyle savaşan E vitaminin bir çeşidi olarak bilinen tokotrienol ve antioksidan ile doludur. Latin marketlerde veya süpermarketlerde Latin yiyecekleri bölümünde toz şeklinde veya tohum şeklinde bulabilirisiniz. Biberimsi ve lezzetli tadıyla et, çorba, pilav ve fırınlanmış ürünlerde sos olarak kullanabilirsiniz. Fakat tohumların başka bir amacı da vardır; tereyağına sarı rengini verirler.

36
Tefekkürüne doyamayacağınız 5 tropikal meyve

4.Noni
Bu meyveyi yudum yudum içebilirsiniz. Hawaili noni suyunun yarım bardağı, bir meyve suyu için oldukça düşük sayılabilecek bir oranda 1.5 gram şeker ve 15 kalori içerir. Günlük tavsiye edilen C vitamini miktarının yüze 50’sinden fazlasını karşılar. Tropikal ülkelerde sağlıklı yiyecek satan dükkanlarda veya eczanelerde meyve suyu ve toz şeklinde bulabilirsiniz. Geleneksel olarak Polinezya kültüründe menstrüel krampları tedavi etmek için kullanılırdı. Ön çalışmalar göstermiştir ki noni suyu kanseri önleme ve kanseri tedaviyle bağlantılıdır.

46

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.