19 Haz 2022 12:18 Son Güncelleme: 04 Ağu 2022 14:18

Tarihi Misis Höyüğü'nde 3 bin yıllık tohum bulundu

Adana'da, tarihi Misis Höyüğü kazılarında üç bin yıllık, mercimek, bezelye, buğday, arpa ve üzüm tohumları bulundu. İşte ayrıntılar foto galeri haberlerimizde sizlerle.

Tarihi Misis Höyüğü'nde 3 bin yıllık tohum bulundu - Resim : 1

Tarihi, milattan önce yedi bin yılına dayanan ve Roma İmparatorluğu, Bizans dönemi gibi birçok imparatorluğun yaşadığı Adana’nın Yüreğir ilçesindeki Misis Höyüğü'nde kazı çalışmaları devam ediyor.

Rivayete göre Lokman Hekim'in ölümsüzlük iksirini düşürdüğü Misis Köprüsü yakında bulunan höyük kazılarında tarihe ışık tutacak yeni bulgulara rastlandı.

18
Tarihi Misis Höyüğü'nde 3 bin yıllık tohum bulundu - Resim : 2

TARİHE IŞIK TUTACAK BULGULAR

Roma Uluslararası Araştırma Enstitüsü’nden Prof. Dr. Anna Lucia D’agata ve Pisa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Giovanni Salmeri danışmanlığında Türk arkeologların da bulunduğu kazılarda çeşitli kültürlere ev sahipliği yapan bulgulara rastlandı.

28
Tarihi Misis Höyüğü'nde 3 bin yıllık tohum bulundu - Resim : 3

3 BİN YILLIK TOHUM BULUNDU

Kazı çalışmalarında bulunan üç bin yıllık buğday, arpa, mercimek, bezelye ve üzüm tohumları, arkeologları heyecanlandırdı.

O dönemlerde bu ürünlerin yetiştirildiği ve ticaretinin ise gemilerle yapıldığını değerlendiren bilim insanları, Misis’te ticaretin önemine vurgu yaptı.

38
Tarihi Misis Höyüğü'nde 3 bin yıllık tohum bulundu - Resim : 4

“ÇUKUROVA’DAKİ HAYATI BİLMEK İSTİYORUZ”

Araştırmalar hakkında bilgi veren Arkeolog Prof Dr. Giovanni Salmeri, "Arkeoloji demek sadece heykel demek değildir. Arkeoloji insan hayatını bilmektir. Bizim yaptığımız kazılarda toprak içinde tohumları bulduk. Analizler yaptık. Bizler 3 bin, 4 bin yıl önce Çukurova’daki hayatı bilmek istiyoruz" dedi.

48