Tarihi eser diye 18 bin TL ödeyerek aldığı çömlek sahte çıktı! İşte 2019'un en talihsiz 7 arkeoloji olayı

Türkiye, 2019 yılında yapılan arkeolojik kazılarla birçok heyecanlandıran keşfe imza atsa da trajikomik olaylar da eksik olmadı. İşte arkeofili'nin derlediği 2019'un en talihsiz 7 arkeoloji olayı...

Tarihi eser diye 18 bin TL ödeyerek aldığı çömlek sahte çıktı! İşte 2019'un en talihsiz 7 arkeoloji olayı - Sayfa 1

Tarihi eser diye 18 bin liraya sattılar!

Burdur'da iki kişi, günümüze ait bir çömleği 'tarihi eser' yalanıyla 18 bin TL'ye sattı. Söz konusu olay, dolandırılan kişinin polise şikayetçi olmasıyla ortaya çıktı. Oldukça normal bir olay gibi tarihi eser almak isterken dolandırıldığını belirten mağdur, günümüze ait bir çömleğe 18 bin TL verdiğini söyledi. Yakalanan şüphelilerin açıklaması ise gayet açık ve netti: "Parayı harcadık."

17
Tarihi eser diye 18 bin TL ödeyerek aldığı çömlek sahte çıktı! İşte 2019'un en talihsiz 7 arkeoloji olayı - Sayfa 2

800 yıllık Taç Kapı eskiyince yenisi yapıldı

Antalya'da Selçuklu dönemi stilinde yapılan yaklaşık 800 yıllık Alaaddin Cami restorasyonu kapsamında ünlü Taç Kapı'nın yerine yenisi yapıldı. Anadolu tarihinin 'sanat şaheseri' olarak nitelendirilen 800 yıllık taç kapısı artık günümüz taşları ile yepyeni, pırıl pırıl…

27
Tarihi eser diye 18 bin TL ödeyerek aldığı çömlek sahte çıktı! İşte 2019'un en talihsiz 7 arkeoloji olayı - Sayfa 3

Antik Roma köprüsü gitti, Türkiye köprüsü geldi

Gaziantep'teki Roma döneminden kalma Septimius Severus Köprüsü'nün aslında yıllardır restore edilmesi bekleniyordu. 2015 yılında mahallenin muhtarı, söz verilmesine rağmen restorasyon çalışmalarının başlamadığından şikayet etmişti. Daha sonra 2015 yılının sonlarında restorasyon çalışmaları başladı. Ancak ortaya çıkan görüntü tarihi dokudan oldukça uzaktı. Yapının bazı orijinal parçaları, restorasyon işlemleri sonrasında yerinde yoktu. Tarihi köprü sanki yıkılıp yerine yenisi yapılmıştı.

37
Tarihi eser diye 18 bin TL ödeyerek aldığı çömlek sahte çıktı! İşte 2019'un en talihsiz 7 arkeoloji olayı - Sayfa 4

Gümüşhane'deki göl, define bulmak için yok edildi

Gümüşhane'de yer alan Dipsiz Göl, define bulma iddiasıyla başlatılan yasal kazının kurbanı oldu. Yüksek bir rakımda bulunan ve doğal güzelliğiyle ön plana çıkan Dipsiz Göl, define bulma ümidiyle yasal izinle kazılarak yok edildi. Sosyal medyada büyük tepki çeken olayın ardından kazılmış göl alanı toprakla dolduruldu. Tepkiler büyüyünce, gölü yeniden oluşturabilmek adına alan tekrar kazıldı. Tepkiler devam edince Sit Alanı ilan edildi. Ve son olarak 12.000 yıllık gölün tekrar oluşması için karların erimesinin bekleneceği belirtildi.

47