Spil Dağı'ndaki gizemli şelalenin ne kaynağı belli ne de suyun nereye gittiği

Manisa'nın Spil Dağı Milli Parkı'ndaki gizemli su kaynağının oluşturduğu şelale görenlerin ilgisini çekiyor. Kayalıkların arasından çıkan su kaynağı yaklaşık 10 metrelik bir şelale oluştururken düştüğü yerde su birikintisi oluşturmadan toprağa karışmasıyla dikkat çekiyor.

Spil Dağı'ndaki gizemli şelalenin ne kaynağı belli ne de suyun nereye gittiği - Sayfa 1

Manisa'dan Spil Dağı Milli Parkı'na çıkış yolunda At Alanına 10 kilometre mesafede 810 rakımlı Güvercin Kaya mevkisinde kayalıkların arasından çıkan 10 metrelik şelale oluşturan gizemli su kaynağı görenlerin ilgisini çekiyor.

17
Spil Dağı'ndaki gizemli şelalenin ne kaynağı belli ne de suyun nereye gittiği - Sayfa 2

Sadece kışın yağan aşırı yağmur ya da karların erimesi ardından kayalıkların arasından çıkan su, suyun fazlalığına göre, şelaleyi andıran doğal bir güzellik oluşturmasının yanında toprağın altında gizemli bir şekilde yeniden kayboluyor.

27
Spil Dağı'ndaki gizemli şelalenin ne kaynağı belli ne de suyun nereye gittiği - Sayfa 3

Ailesiyle birlikte piknik amacıyla Spil Dağı Milli Parkı'na giden Hasan Şahin, kayalıkların arasından çıkan suyun yaklaşık 10 metreden aşağıya şelale şeklinde aktıktan sonra toprağın altında kaybolduğunu gördüklerini ve çok şaşırdıklarını söyledi.

37
Spil Dağı'ndaki gizemli şelalenin ne kaynağı belli ne de suyun nereye gittiği - Sayfa 4

Şahin, "Yıllardır buraya geliyoruz, her zaman göremiyoruz, çok enteresan bir durum. Buradan geliyor ve birkaç metre içerisinde yeniden toprağın altında kayboluyor, çok enteresan bir şey. Bu yoldan yıllardır geçiyoruz ama ilk defa görüyorum burasını" diye konuştu.

47