SpaceX roketi yolcularını dünyanın çevresinde 3 gün gezdirecek

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk defa içinde astronot olmayan bir roketle 4 yolcu için dünya çevresinde 3 günlük seyahat düzenliyor. (Kaynak: AA)

SpaceX roketi yolcularını dünyanın çevresinde 3 gün gezdirecek - Sayfa 1

SpaceX, 60 yıllık insanlı uzay uçuşu tarihinde ilk kez, profesyonel astronotların desteğine ihtiyaç duymadan, 4 turistle dünya yörüngesinde 3 günlük tur gerçekleştirecek.

110
SpaceX roketi yolcularını dünyanın çevresinde 3 gün gezdirecek - Sayfa 2

Esinlenme-4 (Inspiration4) adı verilen 4 kişilik uçuşun masraflarını üstlenen 38 yaşındaki iş insanı Jared Isaacman, söz konusu yolculuk için, "Bu, sıradan insanların gidip yıldızlar arasında maceraya atılabileceği bir dünyaya doğru ilk adım" ifadesini kullandı.

210
SpaceX roketi yolcularını dünyanın çevresinde 3 gün gezdirecek - Sayfa 3

Seyahatte Isaacman`la birlikte, çocukken kanserle mücadele eden 29 yaşındaki bir sağlık çalışanı ile uçuş için düzenlenen yarışmayı kazanan 51 yaşındaki bir jeoloji öğretmeni ve 42 yaşındaki eski bir kadın savaş pilotu da yer alacak.

310
SpaceX roketi yolcularını dünyanın çevresinde 3 gün gezdirecek - Sayfa 4

SpaceX`in, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) adına Uluslararası Uzay İstasyonu`na (UUİ) astronot göndermek için kullandığı türden tam otomatik bir Dragon kapsülünde yolculuk edecek olan uzay turistleri, çarşamba gecesi Kennedy Uzay Merkezi`nden yapılacak fırlatmayla başlayacakları yolculuklarında UUİ`nin yaklaşık 160 kilometre daha yükseğine (575 kilometre) çıkacak.

410