21 Haz 2022 13:55 Son Güncelleme: 04 Ağu 2022 14:18

Son 30 yılın en büyük grevi: Ulaşım felç oldu

Birleşik Krallık'ta 50 bin demiryolu sendikası üyesi, yüzde 11'lik bir maaş artışı talebiyle greve gitti. Son 30 yılın en büyük demiryolu grevi nedeniyle, İngiltere, İskoçya ve Galler'de demiryolu ağının yarısı kapatıldı, ulaşım felç oldu. İşe gitmeye çalışan bazı İngilizler ise taksiye binmek için küçük bir servet ödedi.

Son 30 yılın en büyük grevi: Ulaşım felç oldu - Resim : 1

Demiryolu, Denizyolu ve Nakliyat işçileri sendikası RMT, demiryolu şirketlerinin patronlarının işçilere en az yüzde 3'lük bir ücret artışı teklif etmesine rağmen, grevlere devam ederek milyonlarca masum insanı cezalandırmakla suçlandı.

118
Son 30 yılın en büyük grevi: Ulaşım felç oldu - Resim : 2

Sendika ise söz konusu zam önerisinin yeterli olmadığını belirterek, görüşmelerin sonuçsuz kalmasından hükümeti sorumlu tuttu.

218
Son 30 yılın en büyük grevi: Ulaşım felç oldu - Resim : 3

Öte yandan, Perşembe ve Cumartesi günleri de devam edecek olan grev nedeniyle Birleşik Krallık ekonomisinin 150 milyon sterlinlik bir darbe alacağı düşünülüyor. 

318
Son 30 yılın en büyük grevi: Ulaşım felç oldu - Resim : 4

Aynı zamanda, grevlerin milyonlarca kişinin işe gitmesini, hastaların hayati sağlık randevularına gitmesini engelleyeceği ve sınavlara giren öğrenciler üzerinde aşırı stres yaratacağından endişeleniyor.

418