Siyah poşet giyerek resim yaptılar

Alaçatı’da bu yıl ikincisi düzenlenen Sanat Çalıştayı’nda, ressamlar küresel iklim değişikliğine dikkat çekmek için siyah çöp poşetleri giydi. Siyah poşet giyerek resim yaptılar.

Siyah poşet giyerek resim yaptılar - Sayfa 1

Alaçatı´da bu yıl 2’ncisi düzenlenen Sanat Çalıştayı’nda, küresel iklim değişikliğine dikkat çekildi.

Ressamlar, iklim değişikliğinin yarattığı olumsuzlukları anlatmak için üzerine siyah çöp poşetleri giyerek, fırçalarını tuvalle buluşturdu.

16
Siyah poşet giyerek resim yaptılar - Sayfa 2

İzmir’in farklı yerlerinden 12 ressamı buluşturan çalıştayı düzenleyen ressam Özlem Yörük, dünyanın her geçen gün kirlendiğini, amaçlarının bu duruma dikkat çekmek ve kirliliğe karşı ses çıkarmak olduğunu belirtti. Yörük, "Sanat nefes demek, yaşam demektir. Maalesef havamız kirli ve gittikçe daha da fazla kirleniyor. O nedenle Alaçatı’da hem buranın tanıtımını sağlamak hem de bu güzel sanat ortamını yaratmak, sanatla birlikte hava kirliliğine dikkat çekmek için böyle bir organizasyonu hayata geçirdik. Her yer yeşil olsun diye çöp poşeti giydik. Çöplerimizi lütfen atmayalım, fosil yakıtları azaltalım" dedi.

26
Siyah poşet giyerek resim yaptılar - Sayfa 3

‘Yaşadığımız hava ve yediğimiz ürünler sağlıklı değil’

Etkinliğe katılan ressamlardan Ufuk Yılmaz da dünyanın her geçen gün biraz daha kirlendiğini ve yaşanılmaz hale geldiğini belirterek şunları söyledi: "İnsanlar yaşadıkları alanların sadece kendilerine ait olduğunu zannediyorlar. Oysaki hayvanlar ve bitkiler de bizimle beraber. Yaşadığımız hava ve yediğimiz ürünler sağlıklı değil. Sağlıksız besleniyoruz, sağlıksız yaşıyoruz, sağlıksız soluyoruz. Bunu sanatla anlatmak istedik."

36
Siyah poşet giyerek resim yaptılar - Sayfa 4

Ressam Barış Sarıbaş ise dünyanın ve Türkiye’nin değiştiğini, sanatçılar olarak kendilerinin de dünyayı daha güzel bir yere dönüştürmek, değiştirmek için çabaladıklarını aktardı. Sarıbaş, bunun için sanatla dünyaya bir şeyler söylemeye çalıştıklarını anlattı.

46