Satala'da Urartu savaşçısının bronz kemeri bulundu

Gümüşhane'nin Kelkit ilçesinde bulunan Satala Antik Kenti'ndeki kazılarda; Urartu döneminden kalma, üzerinde baş tanrı Haldi ile bitki ve hayvan sembollerinin yer aldığı savaşçılara ait bronz kemer ile galeri, seramik parça ve taş figürlere ulaşıldı.

Satala'da Urartu savaşçısının bronz kemeri bulundu - Sayfa 1

Kelkit`in Sadak köyü sınırlarında, Roma İmparatorluğu`nun doğu sınırındaki 4 büyük lejyondan 15`inci Apollinaris Lejyonu’nun 600 yıl hüküm sürdüğü Satala Antik Kenti’nde 4 yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığı, Müzeler Genel Müdürlüğü, Gümüşhane Valiliği ve Türk Tarih Kurumu’nun desteğiyle 25 dönüm alanda kazı başlatıldı.

19
Satala'da Urartu savaşçısının bronz kemeri bulundu - Sayfa 2

Lejyonun ana kampı olan "castrum"da yapılan kazılarda, Roma imparatorluğu dönemine ait lejyon yapıları ile erken tunç çağı, erken demir çağı, erken hıristiyanlık dönemine tarihlenen seramik parçaları, taş figürler, seramik kap, sütun parçaları, galeri, mezar ve çeşitli objeler bulundu.

29
Satala'da Urartu savaşçısının bronz kemeri bulundu - Sayfa 3

Urartu savaşçısının bronz kemeri bulundu

Kurtarma kazısıyla açılan bir mezarda ise, milattan önce dokuzuncu ve sekizinci yüzyılda Doğu Anadolu’da hüküm sürmüş Urartu Devleti’nin bölgedeki varlığını kanıtlayan bronzdan yapılmış savaşçı kemeri de keşfedildi.

39
Satala'da Urartu savaşçısının bronz kemeri bulundu - Sayfa 4

Urartu dönemi işçiliğini taşıyan parçalar halindeki kemerde, Urartuların baş tanrısı Haldi ile tanrı ve tanrıça figürleri, bitki, hayvan sembolleriyle çeşitli motiflerin işlendiği görüldü.

49