Şanlıurfa'da kelaynakların korunması için başlatılan proje başarılı oldu

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde, koruma altındaki kelaynakların enerji nakil hatlarında akıma kapılarak telef olmasını önlemek için başlatılan 'Kelaynakları Koruma Projesi' sayesinde kuş ölümlerinin azaldığı bildirildi.

Şanlıurfa'da kelaynakların korunması için başlatılan proje başarılı oldu - Sayfa 1

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ'den (DEDAŞ) yapılan yazılı açıklamaya göre, bölgede bereketin sembolü olarak kabul edilen kelaynaklar, kanat açıklıkları geniş olduğu için elektrik direklerine konup havalanırken akıma kapılarak telef oluyor.

19
Şanlıurfa'da kelaynakların korunması için başlatılan proje başarılı oldu - Sayfa 2

Bölgede, 2012 yılından Şubat 2018'e kadar 14 kelaynak elektrik akımına kapılarak telef oldu.

DEDAŞ tarafından 2018'de hayata geçirilen projeyle, Fırat Vadisi'nde yer alan ve kuşların daha çok göç zamanında konup kalktığı elektrik direkleri izole edildi.

29
Şanlıurfa'da kelaynakların korunması için başlatılan proje başarılı oldu - Sayfa 3

Kelaynak sayısı 281'e yükseldi

Alınan tedbir sayesinde hayatta kalan kelaynakların sayısı 281'e kadar yükseldi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü İsrafil Erdoğan, kelaynakların sayısının yeniden artmaya başlamasının çok sevindirici olduğunu belirterek, koruma önlemleri için DEDAŞ'a teşekkür etti.

39
Şanlıurfa'da kelaynakların korunması için başlatılan proje başarılı oldu - Sayfa 4

Projeyle olumlu sonuçlar aldıklarını anlatan Erdoğan, "1990 yılında tüm dünyadaki nüfusu 60 çift olan kelaynaklar yapılan koruma çalışmaları sonucunda bugün 120 çiftin üzerinde nüfusa sahip. Bu nedenle kırmızı liste statüsü yok olmak üzereyken, 2018'de ilk defa tehlike altında kategorisine konarak bir derece düşürüldü." ifadelerini kullandı.

49