Sanat kokan 150 yıllık köy odaları

Sanat kokan 150 yıllık köy odaları. Ahşaba işlenen göz nuru köy odaları ziyaretçilerini bekliyor. Usta ile çırağının yaptığı köy odaları zamana direniyor. Çırağın ustaya meslek bıraktırdığı 150 yıllık odaların Türkiye’de bir eşinin daha olmadığı ifade ediliyor.

Sanat kokan 150 yıllık köy odaları - Sayfa 1

Gümüşhane’nin Sarıçiçek köyünde usta ve çırağın tamamen ahşaptan yaptığı el emeği göz nuru misafir odaları aradan geçen 150 yıla rağmen zarafetini ve güzelliğini koruyor.

124
Sanat kokan 150 yıllık köy odaları - Sayfa 2

Merkeze bağlı ve denizden 2 bin 80 metre yükseklikteki köyde kündekari işlemeleriyle Türk mimarisinin örneklerinin sergilendiği köy odaları, halk sanatının, ağaç oymacılığının tüm zarafetini günümüze taşıyan birer şaheser olarak nitelendiriliyor.

224
Sanat kokan 150 yıllık köy odaları - Sayfa 3

Rivayetlere göre odalarım yapımı 1873 yılında Hacı Ömer Ağa’nın kervan yolu üzerindeki köye gelen misafirlerini ağırlamak için oda yaptırmak istemesiyle başladı.

324
Sanat kokan 150 yıllık köy odaları - Sayfa 4

"Usta iken olduk şakirt" deyip mesleği bıraktı

Odaların kendi namına yaraşacak şekilde olmasını isteyen Hacı Ömer Ağa, hiçbir masraftan kaçınmayarak odayı yapacağını duyurarak iki kişiyi köye davet eder. Bir süre sonra ustayla çırağının arasında anlaşmazlık olunca ustanın yolladığı çırağa bu kez köydeki Şaban Ağa başka bir oda yapmasını teklif edince usta ve çırağı birbirinin yaptığını görmediği 50 metre uzaklıktaki odaları yapmaya başlarlar.

424