Sakarya’nın saklı kalmış cennetini besleyen dere siyaha büründü

Sakarya’nın saklı kalmış cennetini besleyen dere siyaha büründü. Siyaha bürünen derenin kokusuna vatandaştan tepki. Longoza dökülen siyaha bürünmüş dere havadan da görüntülendi. Acarlar Longozu işletme sahibi Cihan Emre: “Bu doğa harikasının korunması için yetkililere çağrıda bulunmak istiyoruz”.

Sakarya’nın saklı kalmış cennetini besleyen dere siyaha büründü - Sayfa 1

Sakarya’nın Kaynarca ilçesinden başlayan ve Karasu ilçesinde bulunan saklı kalmış cennet Acarlar Longozuna dökülen dere kirlilikten siyaha bürünürken, vatandaşlar bu duruma tepki gösterdi. Acarlar Longozunu besleyen siyaha bürünmüş dere ise havadan da görüntülendi.

110
Sakarya’nın saklı kalmış cennetini besleyen dere siyaha büründü - Sayfa 2

Kaynarca ilçesinde başlayıp Karasu ilçesindeki Türkiye'nin tek parça halinde olan en büyük longozu olma özelliği taşıyan Acarlar Longozunu besleyen Ortaköy Deresi siyaha bürünürken, mahalle halkı ise bu duruma tepki gösterdi.

210
Sakarya’nın saklı kalmış cennetini besleyen dere siyaha büründü - Sayfa 3

Kaynarca ilçesindeki tavuk kesimhanesinin dereye atıklarını atması sonucu derenin pislendiğini iddia eden Ortaköy Mahalle Muhtarı Muzaffer Aydın, gerekli mercilere şikayetlerde bulunduğunu ve gerekli işlemin yapılması gerektiğini belirtti.

310
Sakarya’nın saklı kalmış cennetini besleyen dere siyaha büründü - Sayfa 4

Aynı zamanda rengi değişen derenin kokusundan da rahatsız olduklarını belirten Aydın, hayvanların kirlenmiş dereden su içtiklerini ve derede yaşayan canlıların ise öldüğünü dile getirdi. Kaynarca ilçesinden Acarlar Longozuna gelen derenin kirliliğinden söz eden işletme sahibi Cihan Emre ise ziyaretçi akınına uğrayan longozun gelecek nesillere miras kalması için yetkililerin duruma bir an önce müdahale etmesi konusunda çağrıda bulundu.

410