Sakarya'da köy yaşamını yansıtan müze ziyaretçilerini geçmişe götürüyor

Sakarya'nın Pamukova ilçesinde köylülerin kurduğu gelinlik, sapan, kılıç ve silah gibi asırlık eşyaların sergilendiği Akçakaya Etnografya Müzesi, ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor. (Kaynak: AA)

Sakarya'da köy yaşamını yansıtan müze ziyaretçilerini geçmişe götürüyor - Sayfa 1

Sakarya`nın Pamukova ilçesinde köylülerin kurduğu gelinlik, sapan, kılıç ve silah gibi asırlık eşyaların sergilendiği Akçakaya Etnografya Müzesi, ziyaretçilerini geçmişe götürüyor.

119
Sakarya'da köy yaşamını yansıtan müze ziyaretçilerini geçmişe götürüyor - Sayfa 2

İlçe merkezine 16 kilometre uzaklıkta bulunan Akçakaya Mahallesi`nin sakinleri, geçmiş yıllarda evlerinde ve tarlalarında kullandıkları eşyaları bir araya getirerek kendi imkanlarıyla köyde müze kurdu.

219
Sakarya'da köy yaşamını yansıtan müze ziyaretçilerini geçmişe götürüyor - Sayfa 3

Köye gelen ziyaretçilerin yanı sıra öğrenci ve öğretmenlerden de büyük ilgi gören müzede, Osmanlı`dan bugüne ulaşan silah, kılıç, ibrik, su kabı, idare gaz lambası, sürahi, testi, çıkrık, gelinlik, düdüklü tencere, tarım aletleri ve giysi gibi eşyalar sergileniyor.

319
Sakarya'da köy yaşamını yansıtan müze ziyaretçilerini geçmişe götürüyor - Sayfa 4

"Müzemize ilgi her geçen gün artıyor"

Akçakaya Mahallesi Muhtarı Osman Işık, önceki yıllarda Pamukova Festivali ve Hıdırellez şenliklerinde eşyaları sergilemeye başladıklarını, ilginin artması üzerine müze kurmaya karar verdiklerini söyledi.

419