Rize'de 'formulaz' tahta araba yarışları heyecanı

Rize’nin Ardeşen ilçesinde pandemi nedeniyle ertelenen 'formulaz' tahta araba yarışları, düzenlendi. Bu yıl 12’ncisi gerçekleşen yarışlar, renkli görüntülere sahne oldu. Kıl çorap ve kara lastik giyen yarışmacılar 1600 metrelik parkurda tahta arabaları ile zor anlar yaşadı.

Rize'de 'formulaz' tahta araba yarışları heyecanı - Sayfa 1

Karadeniz’de gelenekselleşen ve 2 yıldır pandemi nedeniyle ara verilen 'formulaz' tahta araba yarışları, Ardeşen’in Tunca beldesinde gerçekleştirildi

116
Rize'de 'formulaz' tahta araba yarışları heyecanı - Sayfa 2

'Arabam tahtadan inerim rampadan' sloganıyla düzenlenen yarışlara; 51 erkek, 9 kadın yarışmacı olmak üzere 57 kişi yarıştı. Yarışmacılar, gruplar halinde yapılan yarışlara kendi tasarımları olan ve sırma teli dışında metal aksamın yasak olduğu, birbirinden ilginç tahta arabalarla katıldı.

216
Rize'de 'formulaz' tahta araba yarışları heyecanı - Sayfa 3

Araçlarda maksimum uzunluk 1,70 metre, genişlik ise 70 santimetre olarak belirlendi. Yarışmacıların, kıl çorap ve fren yapmak için de kullanılan, halk arasında 'kara lastik' olarak bilinen lastik ayakkabıyı giymesi zorunlu tutuldu

316
Rize'de 'formulaz' tahta araba yarışları heyecanı - Sayfa 4

PARKURDA ÖNLEMLER ALINDI

'Formulaz'da, eğimli yolda, yarışmacıların uçurumdan düşmemesi için yol kenarlarına saman balyaları yerleştirildi. Lastik ayakkabı ve kıl çorap giyen yarışmacılar; kask, kolluk ve dizlik taktı. Yarışlarda, sağlık ekipleri de olası kazalarda yaralananlara müdahale etmek için beklerken, jandarma ekipleri ise yol boyunca güvenlik önlemi aldı.

416