Receb-i Şerif'teki bazı faziletli ameller

Recep Ayının Fazileti

Receb-i Şerif'teki bazı faziletli ameller - Sayfa 1

"Her kim ALLÂH-u TE'ÂLÂ'nın hürmetli (yasaklı ve değerli) kıldığı şeyleri büyük tutarsa,bu onun için Rabbi katında tam bir hayırdır."(Hac Sûresi 30) Ayet-i Kerimesince bizde Receb-i Şerif'e değer verelim..

110
Receb-i Şerif'teki bazı faziletli ameller - Sayfa 2

...::: RECEB-İ ŞERİF'TE GUSÜL :::... "Her kim recebin başında,ortasında ve sonunda yıkanırsa,anasının kendisini doğurduğu gündeki gibi günahlarından çıkar"Hadis-i Şerif (Safûrî Nüzhetü'l-mecâlis, 1/139)

210
Receb-i Şerif'teki bazı faziletli ameller - Sayfa 3

....:::RECEB-İ ŞERİF'TE ORUÇ :::... Haram aydan (yani bu aydan) bir gün oruç tutana,ALLÂH-u TE'ÂLÂ her gününe karşılık bir ay (oruç tutmuş sevabı) yazar.."Hadis-i Şerif" Her kim,herhangi bir aydan perşembe,cuma,cumartesi olmak üzere,üç günü oruçlu geçirirse kendisine (tuttuğu her güne karşılık) iki sene,(başka bir rivayette;)yediyüz sene,(diğer bir rivayette ise;) dokuzyüz sene ibadet (sevabı) yazılır."Hadis-i Şerif (Taberânî, el-Evsat,No:1810, 2/468).

310
Receb-i Şerif'teki bazı faziletli ameller - Sayfa 4

"Recebin ilk perşembesini oruçla geçireni cennete sokmak,ALLÂH-u TE'ÂLÂ üzerine bir hak olur"Hadis-i Şerif (Safûrî Nüzhetü'l-mecâlis, 1/138). Sahabe-i Kiram'dan bir zat Peygaber Efendimiz (s.a.v) gelerek Ya Rasulullah ben bütün bir ay'ı oruç tutamam deyince Kainatın Efendisi (s.a.v.) şöyle buyurdu; "Ondan ilk günü,ortasındaki günü ve kendisinden son günü (başında ortasında ve sonunda) tut ki,o zaman muhakkak sana,tamamını tutanın sevabı verilecektir"Hadis-i Şerif (Safûrî Nüzhetü'l-mecâlis, 1/141).

410