11 °c

Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) önemsediği davranışlar

Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) önemsediği davranışlar

EFENDİMİZİN (SAV) ÖNEMSEDİĞİ DAVRANIŞLAR
Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) hayatı, yaptıkları ve sakındıkları insanlık için bir yol rehberidir. O'nun sünnetine yaklaştıkça, uygulamaya çalıştıkça ruh dünyamız aydınlanır adeta gül bahçesine döner. Yeter ki biz bu yolda azmedelim, sevgiyle sarılalım... İnsanlara hep hayrı düşünürdü: Peygamberler Sultanı, yolda insanlara zarar verme ihtimali olan bir cismi kaldırmayı imanın belirtisi olarak görüyordu. Yemekten önce ve sonra ellerini yıkardı: Allah Rasulü (s.a.v), yemekten önce ellerini, yemekten sonra hem ellerini hem de ağzını yıkardı.

17
Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) önemsediği davranışlar

Elbisesini sağdan giyerdi: Elbise giyerken sağdan başlayıp, soldan çıkarmak Kutlu Nebi'nin sünnetleri arasındadır. Alış-verişte sağ elini kullanırdı: Efendimiz (s.a.v), insanlardan bir şey alırken ve onlara bir şey verirken sağ elini kullanırdı. Yemeğin sonunda şükrederdi: Varlığın Özü (sav), yemeğe besmeleyle başlar, kendi önüne gelen yerden yer ve sonunda verdiği bütün nimetler için Allah'a şükrünü ifade etmek üzere "Elhamdülillah" derdi. Ölmüş insanların hayırla yâd edilmesini isterdi: Allah Rasulü, vefat etmiş insanların hep hayırla yâd edilmesini tavsiye ederlerdi.

27
Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) önemsediği davranışlar

İnsanlara hediye verir ve alırdı: Peygamberimiz (sas) insanlara hediyeler verir, onların hediyelerini kabul eder ve hediyelerine ya aynıyla veya çok daha iyisiyle karşılık verirdi. İnsanların en mütebessimiydi: Kahkahayla güldüğüne rastlanmayan Allah Rasulü, insanların en mütebessim olanıydı. Tane tane konuşurdu: Efendimiz tane tane konuşurdu. İyice kavransın diye önemli meseleleri üç defa tekrar ederdi. Kendi nefsi adına öfkelenmezdi: Allah Rasulü, kendi nefsi adına veya dünyalık bir şey için öfkelenmez; insana veya Allah'a ait bir hak zayi olduğunda Allah ve din için celallenirdi.

37
Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) önemsediği davranışlar

İnsanlara şaka yapardı: Efendimiz (s.a.v) insanlara şaka yapardı. Ancak şakalarında asla yalan olmaz, gerçeğin farklı tonda bir parıltısı görülürdü. O'ndan (s.a.v) asla kaba bir söz duyulmamıştı: Allah Rasulü bir hak zayi olmadıkça halim-selim bir insandı. O'ndan asla kötü söz, kaba ifade ve hakaret duyulmamıştır.

47

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.