Pandemi döneminde en çok okunan kitaplar

Türkiye’de ilk corona virüs vakasının açıklandığı 11 Mart’tan 10 Mayıs 2020 tarihine kadar olan 2 aylık dönemdeki kitap alışverişleri istatistikleri ilginç bilgileri gözler önüne serdi. Pandemi dönemine ilişkin ortaya çıkan verilerde en çok kitap siparişi verilen illerin İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Kocaeli, Antalya, Mersin, Konya, Adana, Kayseri şeklinde sıralandı...

Pandemi döneminde en çok okunan kitaplar - Sayfa 1

Avrupa’nın en büyük kitabevi olan BKM Kitap, kitapseverler için "Pandemi günlerinde kitap alışverişinde neler değişti?" sorusuna yanıt verecek nitelikte bir tablo açıkladı. Türkiye’nin ilk vakanın açıklandığı 11 Mart’tan 10 Mayıs 2020 tarihine kadar olan 2 aylık dönemdeki kitap alışverişleri istatistikleri ilginç bilgileri gözler önüne serdi. BKM Kitap'ın pandemi döneminde alışveriş yapan kitapseverler üzerinden oluşturduğu istatistikler internetten kitap siparişi verenlerin büyük çoğunluğunun (yüzde 35) 25-34 yaş aralığında toplandığını gösteriyor. Ayrıca sipariş veren kitapseverlerin yüzde 60’ının kadın olması artık kadınların kitap okuma alandaki liderliğini pekiştiren bir rakam oldu.

18
Pandemi döneminde en çok okunan kitaplar - Sayfa 2

Pandemi dönemine ilişkin ortaya çıkan bir diğer veri ise en çok kitap siparişi verilen illerin İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Kocaeli, Antalya, Mersin, Konya, Adana, Kayseri şeklinde sıralandı.

28
Pandemi döneminde en çok okunan kitaplar - Sayfa 3

Nüfusa göre en çok kitapseverin bulunduğu iller ise sırasıyla Bursa, Bilecik, Ankara, Kocaeli, Eskişehir, Yalova, Karabük, Denizli, Balıkesir ve Erzincan oldu.

38
Pandemi döneminde en çok okunan kitaplar - Sayfa 4

Ayrıca pandemi döneminde internet üzerinden yapılan siparişlere göre 11 Mart-10 Mayıs 2020 döneminde en çok satan 10 kitap şu şekilde sıralandı:

1. Bir Ömür Nasıl Yaşanır? - İlber Ortaylı

2. İçimizdeki Şeytan - Sabahattin Ali

3. Kral Şakir 8 - Macera Adası! Varol Yaşaroğlu

4. Şeker Portakalı - Jose Mauro de Vasconcelos

5. Simyacı - Paulo Coelho

6. Bir İdam Mahkumunun Son Günü - Victor Hugo

7. 1984 - George Orwell

8. Körlük - Jose Saramago

9. Hayvan Çiftliği - George Orwell

10. Otomatik Portakal - Anthony Burgess

48