Pamukkale’de balon uçuşlarına Rus turistlerden ilgi

Pamukkale’de balon uçuşlarına Rus turistlerden ilgi. 2019 yılında yaklaşık 170 bin kişi sıcak hava balonu ile uçtu. Pilot Abdullah Başaran: “Kış boyunca Rus turistlerin geleceğini söylüyorlar”; “Geçen sene daha yoğundu, biz firmamız olarak 20-25 bin yolcu uçurduk”.

Pamukkale’de balon uçuşlarına Rus turistlerden ilgi - Sayfa 1

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale’de dünyaca ünlü balon uçuşları pandemi süreci içerisinde tedbirler ile devam ediyor. Özellikle Uzak Doğulu turistlerin tercihi olan balon uçuşlarına bu yıl Rus turistler ilgi gösteriyor.

116
Pamukkale’de balon uçuşlarına Rus turistlerden ilgi - Sayfa 2

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Pamukkale'de 2019 yılında yaklaşık 170 bin turist sıcak hava balonu ile uçtu. Büyük çoğunluğunu Uzak Doğulu turistlerin oluşturduğu tatilciler, Pamukkale’nin eşsiz manzarasını havadan izledi. Pamukkale’de 2015 yılında başlayan sıcak hava balonları ile uçuş her yıl artarak devam ederken, korona virüsünden dolayı yaklaşık 5-6 ay balonlarla uçuş gerçekleştirilemedi.

216
Pamukkale’de balon uçuşlarına Rus turistlerden ilgi - Sayfa 3

Pamukkale’ye gelen turistlerin gün içinde oluşturduğu yoğunluk, sabahın erken saatlerinde de görülüyor. Balonlar ile tura çıkmak isteyen ve büyük çoğunluğu yabancı olan ziyaretçiler, konakladıkları otellerden gün doğmadan önce servis araçları ile alınıyorlar. Ardından bölgede hizmet veren şirketler tarafından turistler balonların uçuş yapacağı alana getiriliyor.

316
Pamukkale’de balon uçuşlarına Rus turistlerden ilgi - Sayfa 4

Burada sıcak hava balonları önce hava ile şişiriliyor ve ateşleme ile balon yavaş yavaş havalanıyor. Hava ölçümlerini yapan pilotların rüzgarın yönüne göre balonları ayarlamalarının ardından balonlara korona virüs tedbirleri kapsamında belirlenene kadar yolcu alınıyor.

416