Palamut az olunca lakerda fiyatı arttı

Sinop’ta torik ve palamut balıklarından yapılan lakerdanın kilosu 100 liradan satılıyor. Karadeniz’de 1 Eylül’de başlayan av sezonunda balıkçılar palamuttan umduğunu bulamadı.

Palamut az olunca lakerda fiyatı arttı - Sayfa 1

100 liradan tezgahlarda satışa sunuldu

Torik ve palamudun dilim dilim kesilerek salamura edilmesi olan lakerdanın kilosu ise palamudun az olması nedeniyle yükseldi. İki kiloluk lakerdalar 200 liradan tezgahlarda satışa sunuldu. 

16
Palamut az olunca lakerda fiyatı arttı - Sayfa 2

Sinop’ta 25 yıldır balıkçılık yapan İbrahim Gündoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önceki yıllara oranla bu sezon daha az palamut ve torik balığı avlandıklarını belirterek tuzlu balık yapımına geç başlamak zorunda kaldıklarını söyledi.

26
Palamut az olunca lakerda fiyatı arttı - Sayfa 3

Lakerdaların fiyatı arttı

Palamut az olunca az miktarda yaptıkları lakerdaların fiyatının arttığına işaret eden Gündoğdu, şöyle konuştu: "Geçtiğimiz yıl adeta palamut ve torik bolluğu yaşanırken vatandaşlarımız ucuz lakerda yedi.

36
Palamut az olunca lakerda fiyatı arttı - Sayfa 4

Talepleri karşılamamız mümkün görünmüyor

İl dışından gelen yoğun talepleri bu yıla kadar karşılıyorduk ancak bu yıl balığın az olması ile gelen talepleri karşılamamız mümkün görünmüyor. Az miktarda yaptığımız lakerdaları ise sürekli müşterilerimize vermek zorunda kalıyoruz. 

46