Pakistan'ın sokak lezzetleri

Pandemi nedeniyle restoranda yemek yemenin yasak olduğu Pakistan'da halk, ülkenin kendine has sokak yiyeceklerinin satıcılarının önünde kuyruklar oluşturuyor. (Anadolu Ajansı )

Pakistan'ın sokak lezzetleri - Sayfa 1

Pakistan'da halk ramazan sofralarında, baharatlı yemekleri ve atıştırmalıklarıyla ünlü ülkenin kendine has sokak yiyeceklerini tercih ediyor.

Ramazanın yarısının geride bırakıldığı ülkede vatandaşların iftariyeliklerinde en çok tercih ettiği yiyecekler arasında börek türü "samosa", sebzelerin kızartılarak hazırlandığı "pakora", "celebi" tatlısı ve "ruh afza (gül suyu)" içeceği bulunuyor.

119
Pakistan'ın sokak lezzetleri - Sayfa 2

Başkent İslamabad ve başkente sınırı bulunan Ravalpindi şehrinde sokak satıcıları ve restoranlar, iftara birkaç saat kala bu yiyecekleri hazırlamaya başlıyor.

219
Pakistan'ın sokak lezzetleri - Sayfa 3

Halk da evlerine sıcak samosa, pakora ve celebi tatlısı götürebilmek için iftara yakın vakitlerde satıcıların önünde kuyruklar oluşturuyor.

Corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle restoranlarda yemek yasak olduğu için yiyecekler paket yaptırılıp, evlere götürülüyor.

319
Pakistan'ın sokak lezzetleri - Sayfa 4

SAMOSA SATIŞLARI RAMAZAN'DA ARTTI

Ravalpindi'de bir restoranda çalışan Malik İrfan, yaptığı açıklamada, özellikle ramazanda Pakistan'ın geleneksel sokak lezzetlerinden olan samosa, pakora ve celebi tatlısı gibi yiyeceklerin bolca tüketildiğini ve bu yiyeceklerden hemen her gün bolca hazırladıklarını söyledi.

419