05 Ağu 2022 21:38 Son Güncelleme: 05 Ağu 2022 21:44

Osmanlı'nın yıllara meydan okuyan sarayı: İshak Paşa

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki tarihi İshak Paşa Sarayı, yıllara meydan okuyor. İşte o görüntüler foto galeri haberlerimizde sizlerle. (Kaynak: Anadolu Ajansı)

Osmanlı'nın yıllara meydan okuyan sarayı: İshak Paşa - Resim : 1

Doğu Anadolu Bölgesi`nin en önemli tarihi ve turizm mekanlarından tarihi İshak Paşa Sarayı, mimarisi, tarihi ve görkemli yapısıyla Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden her yıl turistleri ağırlıyor.

115
Osmanlı'nın yıllara meydan okuyan sarayı: İshak Paşa - Resim : 2

İlçe merkezine 7 kilometre uzaklıktaki "kartal yuvası"nı ardından 1900 rakımlı tepenin üzerine kurulan tarihi saray, Osmanlı, Selçuklu, Barok ve Rokoko mimarisiyle dikkati çekiyor.

215
Osmanlı'nın yıllara meydan okuyan sarayı: İshak Paşa - Resim : 3

Barındırdığı tarihi mekanlar dolayısıyla "Medeniyetler geçidi" olarak adlandırılan bölgede Osmanlı`nın Lale Devri`nde inşa edilen ve UNESCO`nun Dünya Miras Geçici Listesi`nde bulunan saray, yerleşkesindeki cami, odalar, surlar, türbe, iç ve dış avlular, divan ile harem salonlarıyla misafirlerinin beğenisini topluyor.

315
Osmanlı'nın yıllara meydan okuyan sarayı: İshak Paşa - Resim : 4

Görkemi ve duvarlarındaki çeşitli süslemeleri ziyaretçilerden ilgi gören ve Büyük Selçuklu Devleti`nin de süsleme sanatının izlerini taşıyan ecdat yadigarı saray, yılın her mevsimi ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

415