Ölmenin kanunen yasak olduğu kasaba: Longyearbyen

Norveç'te bulunan Longyearbyen kasabasında kanunen ölmek yasak. Mezarlığa yeni cenaze alımı da durdurulmuş durumda. Nedeni ise yıllar önce virüs taşıyan bir cenazenin kasabaya salgını yayması ve halkın sağlığını tehdit etmesi. İşte Longyearbyen kasabasının ilginç hikayesi.

Ölmenin kanunen yasak olduğu kasaba: Longyearbyen - Sayfa 1

Kuzeyde 78. paralel üzerindeki Longyarbyön, Norveç'in kuzey sahili ile Kuzey Kutbu arasındaki Svalbard takımadalarından birinin üzerinde. Kasaba, bir dağın eteğindeki rüzgâra korunaklı vadiye inşa edilmiş küçük ahşap evlerden oluşuyor.

117
Ölmenin kanunen yasak olduğu kasaba: Longyearbyen - Sayfa 2

1500 nüfuslu kasabada böyle bir uygulamanın detaylarına gelecek olursak, bunun sebebini kasabanın aşırı soğuk olması olarak özetleyebiliriz.

217
Ölmenin kanunen yasak olduğu kasaba: Longyearbyen - Sayfa 3

1917'de çıkan bir salgında nüfusun önemli bir kısmının ölmesi yüzünden yapılan araştırmada ise bu virüsün sebebinin 70 yıl önce mezarlığa gömülmüş bir ceset olduğu ortaya çıktı.

317
Ölmenin kanunen yasak olduğu kasaba: Longyearbyen - Sayfa 4

Soğuk hava yüzünden deformasyona uğrayamayan cesetler halkı salgın tehlikesiyle baş başa bırakıyordu. Bu sebeple bilim insanları burada defin işlemi gerçekleştirmeyi yasaklamış durumda. Kasabadaki bir diğer garip şeyse 1500 kişi dışında popülasyonun büyük bir kısmını kutup ayılarının oluşturuyor olması

417