ODTÜ heyeti Acıgöl'de inceleme yaptı

Afyonkarahisar-Denizli sınırında yer alan Acıgöl'de sular çekiliyor. "İklim değişikliği ve tuzlu göller ekolojisinin etkisi" konulu proje kapsamında çalışan ODTÜ'lü heyet gölden su, su canlıları ve toprak örneklemeleri aldı.

ODTÜ heyeti Acıgöl'de inceleme yaptı - Sayfa 1

ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) Biyolojik Bilimler Bölümü ve ODTÜ Ekosistem Araştırma Merkezi Öğretim Üyelerinden oluşan heyet Acıgöl`de incelemelerde bulundu.

114
ODTÜ heyeti Acıgöl'de inceleme yaptı - Sayfa 2

Araştırma heyetinden Dr. Mustafa Korkmaz, önceki günlerde Konya ve Burdur havzalarında inceleme yaptıklarını ve buradaki bazı göllerde hiç suyun kalmadığını söyledi.

214
ODTÜ heyeti Acıgöl'de inceleme yaptı - Sayfa 3

Korkmaz, "Sahil şeridinden içeride, 1-2 kilometre içinde konuşma yapıyoruz. Su aşırı çekilmiş durumda. Denizli Acıgöl normalde 1970-1980`li yıllarda 160 kilometrekare bir alana sahipti ama günümüzde bu yağışların olduğu dönemde 60-65 kilometrekare, kurak olan dönemlerde ise 50-55 kilometrekareye kadar düşmekte" dedi.

314
ODTÜ heyeti Acıgöl'de inceleme yaptı - Sayfa 4

Korkmaz, göllerin biyoçeşitlilik için çok önemli olduğunu belirterek, "Göllerimizde balık türlerimiz yaşamakta. Sucul kuşlarımız gelmekte. Bu suları kaybettikçe allı turnalar ve diğer balık türlerinin hepsi olumsuz yönde etkilenmekte" diye konuştu.

414