Nemrut Dağı'nda kar kalınlığı 10 metreyi aştı ekiplerin zorlu mücadelesi

Bitlis’in Tatvan ilçesi sınırlarında bulunan ve kentin turizm cenneti olan Nemrut Krater Gölü’nün yolunda 10 metreyi bulan karda yol açma çalışmaları başlatıldı.

Nemrut Dağı'nda kar kalınlığı 10 metreyi aştı ekiplerin zorlu mücadelesi - Sayfa 1

 Bitlis İl Özel İdaresi tarafından nisan ayı ortalarında başlatılan karla mücadele çalışmasının Bitlis’teki son durağı Nemrut Krater Gölü’nün yolu oldu. Yer yer kar kalınlığının 10 metreyi bulduğu yoldaki çalışmaların 3 gün süreceği ifade edildi.

113
Nemrut Dağı'nda kar kalınlığı 10 metreyi aştı ekiplerin zorlu mücadelesi - Sayfa 2

İl Özel idaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Şubesi Müdürü Ümit Kutrkan, çalışmaları 1 kepçe ve 1 rotatifle yürüttüklerini belirterek, “Dünyanın ikinci, Türkiye’nin en büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölü, Bitlis’e yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

213
Nemrut Dağı'nda kar kalınlığı 10 metreyi aştı ekiplerin zorlu mücadelesi - Sayfa 3

İlimizin turizmine büyük katkısı olan bu yerin karla mücadele çalışması başladı. Yer yer kar kalınlığı 10 metreye kadar çıkmaktadır. 

313
Nemrut Dağı'nda kar kalınlığı 10 metreyi aştı ekiplerin zorlu mücadelesi - Sayfa 4

İl özel idaresi olarak bu yıl içerisinde toplamda 20 bin kilometre karla mücadele çalışması yaptık. Karla mücadele anlamında da yaklaşık 5 milyon TL tutarında bir harcama yaptık. Bizler 75 personel, 9 şantiye ve 52 iş makinesi ile karla mücadele çalışması yaptık.

413