NASA'nın 50 yıllık deneyimini sergide keşfediyorlar

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki gençler, NASA'nın 50 yılı aşkın süredir yaptığı uzay çalışmaları ve deneyimlerini yansıttığı "Space Adventure Sergisi" ile uzayı keşfediyor. (Kaynak: AA)

NASA'nın 50 yıllık deneyimini sergide keşfediyorlar - Sayfa 1

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle, Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi`nde 23 Nisan`da açılan ve 4 ay boyunca ücretsiz gezilebilecek sergi, interaktif teknolojilerle zenginleştirilmiş sanal gerçeklik gözlük alanlarıyla uzayı deneyimleme imkanı sağlıyor.

124
NASA'nın 50 yıllık deneyimini sergide keşfediyorlar - Sayfa 2

NASA`nın uzay görevlerine tanıklık etmiş gerçek boyuttaki eserlerin de içinde bulunduğu 200`ün üzerinde esere ev sahipliği yapan sergide, uzaydan gelen özel parçalar ve oradaki yaşamı deneyimlemeyi sağlayan onlarca üst düzey teknolojiye sahip uzay enstrümanı yer alıyor.

224
NASA'nın 50 yıllık deneyimini sergide keşfediyorlar - Sayfa 3

Sergide, gerçek ay taşı, uzay roketlerinin kopyaları ve tam boyutlu uzay aracı modelleri, Saturn V roketinin 10 metre uzunluğundaki modeli, uzaya giden astronotlarca giyilen kıyafetler ve görevlerde kullanılan ekipman ile Apollo kapsülü, Sputnik 1 uydusunun ve Uluslararası Uzay İstasyonu`nun modelleri bulunuyor.

324
NASA'nın 50 yıllık deneyimini sergide keşfediyorlar - Sayfa 4

Açıldığı 12 ülkede 4 milyon civarında ziyaretçiyi ağırlayan sergi, Gaziantep`in yanı sıra çevre illerden de büyük ilgi görüyor.

424