Mısır'ın Saqqara nekropolünde 3 bin 500 yılık keşif: Kraliçe Naert'in cenaze tapınağı bulundu

Mısır, Kahire'nin güneyindeki Saqqara nekropolünde Kraliçe Naert'in cenaze tapınağı da dahil olmak üzere, 50'den fazla yeni lahitin ortaya çıkarıldığını duyurdu. Arkeologlar yapılan keşfin M.Ö. 1550 ile 1069 yılları arasında yaşanan "Yeni Krallık" dönemine ışık tutacağını söyledi.

Mısır'ın Saqqara nekropolünde 3 bin 500 yılık keşif: Kraliçe Naert'in cenaze tapınağı bulundu - Sayfa 1

Mısır Turizm ve Antik Eserler Bakanlığı, Mısır bilimci Zahi Hawass başkanlığındaki bir arkeolog ekibi tarafından yapılan "büyük keşifte" Kraliçe Naert’in cenaze tapınağının yanı sıra 50’den fazla lahitin ortaya çıkarıldığını duyurdu.

119
Mısır'ın Saqqara nekropolünde 3 bin 500 yılık keşif: Kraliçe Naert'in cenaze tapınağı bulundu - Sayfa 2

Milattan önce 16. ve 11. yüzyıllar arasında hüküm süren Yeni Krallık dönemine (M.Ö. 1550-1069) tarihlenen ahşap lahitlerim, 10 ile 12 metre derinliğe sahip 52 gömü kuyusunda bulunduğu açıklandı. 

219
Mısır'ın Saqqara nekropolünde 3 bin 500 yılık keşif: Kraliçe Naert'in cenaze tapınağı bulundu - Sayfa 3

Onlarca piramide, antik manastıra ev sahipliği yapan Saqqara, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Eski Mısır başkenti Memphis'te yer alan nekroplde Kasım ayında 100'den fazla sağlam lahit keşfedilmişti.

319
Mısır'ın Saqqara nekropolünde 3 bin 500 yılık keşif: Kraliçe Naert'in cenaze tapınağı bulundu - Sayfa 4

Hawass, yapılan son keşfin ide Yeni Krallık döneminde Saqqara tarihine yeni bir ışık tutacağını söyledi. Buluntu, dönemin altıncı hanedanının ilk firavunu olan Kral Teti'nin gömüldüğü piramidin yakınında yapıldı. Hawass, keşifte Kral Teti'nin eşi Kraliçe Naert'in cenaze tapınağının yanı sıra tuğladan yapılmış üç ambarın da da arkeolojik sit alanında bulunduğunu belirtti.

419