Mersin'de tarihin binlerce yıllık tanığı: Alahan Manastırı

Evliya Çelebi'nin, "Ustasının elinden yeni çıkmış gibi duruyor" sözleriyle tanımladığı, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan ve Hristiyanlığın hac yollarından biri olarak bilinen Mersin'in Mut ilçesindeki Alahan Manastırı, tarihi bir yolculuğa çıkmak isteyen yerli turistlerin ilgi noktası oldu.

Mersin'de tarihin binlerce yıllık tanığı: Alahan Manastırı - Sayfa 1

Mersin'de milattan sonra 440-442’de yapıldığı tahmin edilen Alahan Manastırı  biri yıkılmış iki kilise, kayalara oyulmuş keşiş odaları ve vaftizhaneyi barındırıyor.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ye benzer mimarisi ve süslemeleri nedeniyle "Mersin'in Ayasofya'sı" olarak da bilinen manastır, Hristiyanlığın geçiş yolu olarak da önem taşıdığı için bu dinin hac yollarından biri olarak anılıyor.

19
Mersin'de tarihin binlerce yıllık tanığı: Alahan Manastırı - Sayfa 2

Doğu ve batısındaki yapıları, sütunlu bir yürüme yoluyla birbirine bağlanan Alahan’daki kilisenin arkasında, suyu bir kaynak tarafından sağlanan hamam yapısı da bulunuyor.

29
Mersin'de tarihin binlerce yıllık tanığı: Alahan Manastırı - Sayfa 3

UNESCO Dünya Miras geçici Listesi’nde yer alan Alahan Manastırı'nın 17. yüzyılda Evliya Çelebi tarafından da ziyaret edildiği bilinirken, Çelebi seyahatnamesinde, manastırı ''Ustasının elinden yeni çıkmış gibi duruyor'' sözleriyle tanımlıyor.

39
Mersin'de tarihin binlerce yıllık tanığı: Alahan Manastırı - Sayfa 4

Yapımında kullanılan ve pek çoğu arazilerden kesilerek çıkarılan taşların kesim izleri ve üzerindeki çeşitli figürlerin, günümüzde dahi görülebildiği manastır, turistlerin uğrak yerleri arasında bulunuyor.

49