MEB, liselerdeki sınav düzenlemesine ilişkin merak edilenleri yanıtladı

MEB liselerde sınav düzenlemesine ilişkin merak edilenleri yanıtladı. Yanıtlananlar arasında, lise sınavları ile ilgili merak edilenler, uzaktan eğitim, sınıf geçme, devamsızlık, kayıt-nakil, burs ve pansiyon işlemleri konularındaki sorular yer aldı.

MEB, liselerdeki sınav düzenlemesine ilişkin merak edilenleri yanıtladı - Sayfa 1

Liselerdeki sınav düzenlemesiyle ilgili gelen soruların cevapları, Bakanlığın Twitter hesabından yayımlandı. Buna göre, "Lise Sınavları İle İlgili Merak Edilenler", "Uzaktan Eğitim", "Sınıf Geçme", "Devamsızlık", "Kayıt-Nakil", "Projeler", "Burs ve Pansiyon İşlemleri", "Genel" başlıklarındaki sınava ilişkin bazı sorular ve yanıtları şöyle:

110
MEB, liselerdeki sınav düzenlemesine ilişkin merak edilenleri yanıtladı - Sayfa 2

Sınıf geçme kriterleri nasıl olacak? Sınıfta kalma olacak mı?

"Sınıf geçme kriterlerinde herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Sunulan tercihlere göre seçim yapan öğrencilerin başarı durumlarına yönelik iş ve işlemler Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin ilgili hükümlerine göre yürütülecektir. Bu bakımdan ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda başarısız olan öğrencilerin sınıfta kalması söz konusu olabilecektir."

210
MEB, liselerdeki sınav düzenlemesine ilişkin merak edilenleri yanıtladı - Sayfa 3

Sınava girmek istemeyip, ilk dönem notunun ikinci döneme geçmesini isteyen öğrencilerin proje ödev notları da ikinci döneme aktarılacak mı?

"Eğitim kurumu müdürlüklerine dilekçe ile başvuran ve tercihleri doğrultusunda yapılacak ikinci dönem sınavlarına girmeyecek olan öğrencilerin birinci dönemde aldıkları notlara göre yıl sonuna ilişkin iş ve işlemleri tamamlanacaktır. Bu öğrencilere yönelik başka herhangi bir ölçme ve değerlendirme aracı kullanılmayacak ve uygulaması da yapılmayacaktır."

310
MEB, liselerdeki sınav düzenlemesine ilişkin merak edilenleri yanıtladı - Sayfa 4

Sözlü ve performans ödevlerini yapmak zorunda mıyız yoksa o da 1. döneme göre mi değerlendirilecek?

"Birinci dönem aldıkları notlara göre değerlendirilmeyi tercih eden öğrenciler sadece bu notları ile değerlendirileceklerdir. Bu öğrencilere yönelik başka herhangi bir ölçme ve değerlendirme aracı kullanılmayacak ve uygulaması da yapılmayacaktır."

410