Malatya'nın tescilli lezzeti kağıt kebabı iftar sofralarında

Kuzu etinin kağıda sarılarak taş fırında 8-12 saat pişirilmesiyle yapılan ve Osmanlı'nın son dönemlerinden bu yana tüketilen Malatya'nın tescilli lezzeti kağıt kebabı, ramazanda da iftar sofralarını süslüyor. (Anadolu Ajansı )

Malatya'nın tescilli lezzeti kağıt kebabı iftar sofralarında - Sayfa 1

Kağıt kebabı hazırlanırken çeşitli soslarla bir gün önceden dinlendirilen kuzu eti, parçalar halinde kesildikten sonra yağlı kağıda sarılıp büyük bir bakır leğene yerleştiriliyor. Kağıdın üzerine kuyruk yağı eklenen kebap, önceden ısıtılmış taş fırına sürülüyor.

110
Malatya'nın tescilli lezzeti kağıt kebabı iftar sofralarında - Sayfa 2

Fırında ateşten uzakta 8-12 saat pişen kağıt kebabı, daha sonra fırından çıkarılarak servis ediliyor. Kağıt kebabı, istenildiği takdirde toplu veya tek porsiyon halinde de vatandaşlara sunuluyor.

210
Malatya'nın tescilli lezzeti kağıt kebabı iftar sofralarında - Sayfa 3

Geçen ay coğrafi işaret belgesi alınarak tescillenen "Malatya kağıt kebabı", yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında paket servisleriyle iftar sofralarına lezzet katıyor.

310
Malatya'nın tescilli lezzeti kağıt kebabı iftar sofralarında - Sayfa 4

"MUTLAKA KUZU ETİNDEN OLMALI"

Kentte 1942'den bu yana hizmet veren restoranın sahibi olan Malatya Gastronomi Turizm Tanıtım Derneği Başkanı Zeki Saygı, zengin bir yemek kültürüne sahip olan Malatya'nın en beğenilen lezzetleri arasında kağıt kebabının yer aldığını söyledi.

410