Lübnan'da ekonomik krizle birlikte şiddet olaylarında da artış yaşanıyor

Lübnan'da bir süredir devam eden ekonomik ve siyasi krizlerin gölgesinde tanık olunan şiddet olayları, ülkenin en yoksul bölgesi Trablusşam'da endişe verici boyuta ulaştı. (Kaynak: AA)

Lübnan'da ekonomik krizle birlikte şiddet olaylarında da artış yaşanıyor - Sayfa 1

Ekonomik krizin giderek derinleşmesine rağmen bir yıldan uzun süredir siyasi güçlerin yeni hükümeti kurmaya yanaşmadığı Lübnan`da, döviz likidite sorununa bağlı olarak birkaç aydır devam eden akaryakıt krizi sağlık ve ulaşım başta olmak üzere hayatı birçok alanda olumsuz etkiliyor.

115
Lübnan'da ekonomik krizle birlikte şiddet olaylarında da artış yaşanıyor - Sayfa 2

Mevcut ekonomik ve siyasi krizlerle birlikte, Lübnan`ın eskiden beri en yoksul ve ihmal edilen bölgesi olarak bilinen Trablusşam kenti başta olmak üzere ülke genelinde şiddet olayları yaşanıyor.

215
Lübnan'da ekonomik krizle birlikte şiddet olaylarında da artış yaşanıyor - Sayfa 3

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını süreciyle işsizlik ve yoksulluğun yüzde 60`ların üzerine çıktığı Trablusşam`da son zamanlarda sık sık yaşanan hırsızlık, gasp, silahlı saldırılar nedeniyle vatandaş gece dışarı çıkmaya korkar oldu.

315
Lübnan'da ekonomik krizle birlikte şiddet olaylarında da artış yaşanıyor - Sayfa 4

Trablusşam Belediye Başkanı Riyad Yamak, iki hafta önce şiddet olaylarının arttığına işaret ederek gece saatlerinde sokağa çıkma yasağının uygulanması için ordu ve emniyet yetkililerine çağrı yaptı.

415