Lavanta tarlaları yerli ve yabancı turistleri bekliyor

Türkiye'nin ikinci büyük lavanta üretim merkezi Afyonkarahisar'ın Dazkırı ilçesine bağlı İdris köyündeki her geçen gün artan lavanta tarlaları, doğal stüdyo görünümüyle görenlerin beğenisini topluyor.

Lavanta tarlaları yerli ve yabancı turistleri bekliyor - Sayfa 1

Apa Yaylası`nda en yüksek rakımda yer alan köydeki ardıç ve çam ormanları arasında 2 bin 300 dekara ulaşan lavanta tarlaları, hem köyden kente dönüşü hızlandırıyor hem de yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekiyor.

16
Lavanta tarlaları yerli ve yabancı turistleri bekliyor - Sayfa 2

İdris köyü Muhtarı Sami Şahin, yaptığı açıklamada, köylerinde lavanta üretiminin her geçen yıl arttığını ve ekonomiye ciddi katkısının olduğunu söyledi.

26
Lavanta tarlaları yerli ve yabancı turistleri bekliyor - Sayfa 3

Köylerinin turizm potansiyelinin de her geçen gün arttığını dile getiren Şahin, "Daha önce 2 bin dekar alanda olan lavanta üretimi şu anda 2 bin 300 dekara ulaştı. Bu da köyümüzün geliri artırmaya başladı. Arsalarımızın değeri artmaya başladı. Tarlalarımız daha değerli hale geldi. Sürekli yerli ve yabancı turistler gelmeye başladı." dedi.

36
Lavanta tarlaları yerli ve yabancı turistleri bekliyor - Sayfa 4

Ürettikleri lavantalara ulusal zincir marketlerinin ve deterjan fabrikalarının talip olduğunu aktaran Şahin, kendileriyle iletişime geçen 3-4 fabrika yetkilisinin köyde üretilen lavantaların yağlarını almak istediklerini vurguladı.

46