Laodikya Antik Tiyatrosu'nda 1600 yıllık hasret sona eriyor

Denizli'nin Pamukkale ilçesindeki Laodikya Antik Kenti'nde yer alan 2200 yıllık antik tiyatronun, restorasyon çalışmalarının ardından yaz sezonunda izleyicilerine yeniden kavuşması planlanıyor.

Laodikya Antik Tiyatrosu'nda 1600 yıllık hasret sona eriyor - Sayfa 1

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi`nde yer alan antik kentte kazı ve restorasyon çalışmaları aralıksız devam ediyor.

115
Laodikya Antik Tiyatrosu'nda 1600 yıllık hasret sona eriyor - Sayfa 2

Laodikya`da MÖ 2. yüzyılda yapılan ve 1600 yıl öncesine kadar Anadolu`nun önde gelen kültürel çekim merkezlerinden biri olma kimliği taşıyan antik tiyatroda başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

215
Laodikya Antik Tiyatrosu'nda 1600 yıllık hasret sona eriyor - Sayfa 3

Kazı başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, restorasyon projesi kapsamında 15 bin kişilik tiyatroyu orijinalliğini koruyarak ayağa kaldırmaya gayret gösterdiklerini söyledi.

315
Laodikya Antik Tiyatrosu'nda 1600 yıllık hasret sona eriyor - Sayfa 4

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle zaman zaman çalışmalarda aksamaların olduğunu ve bitiş tarihinin geciktiğini belirten Şimşek, "MÖ 2. yüzyılda yapılan tiyatro 3. yüzyıldaki depremden sonra bir restorasyon geçirmiş. Burada 5. yüzyılın başında sahne binası, kentin sur duvarının bir parçası olarak kullanılmış. 96 metre çapındaki tiyatronun, seyircilerin oturduğu alt bölümü mermerden, üst bölümü ise travertenden yapılmış. Yaptığımız çalışmalarda özellikle alt oturma alanında bulunan mermer basamakların çoğunun kırılmış olduğunu fark ettik." dedi.

415