Kuşadası’ndaki Tarihi Hacı İbrahim Ağa Camisi ilgi bekliyor

Kuşadası’nın en önemli tarihi eserleri arasında yer alan ve tescilli anıt kapsamında bulunan Tarihi Hacı İbrahim Ağa Camisi’nin restore edilmesi isteniyor. Kuşadası’ndaki 5 tarihi camiden biri olan tescilli yapı son dönemlerdeki yangınlar ve ilgisizlik nedeniyle yıpranması vatandaşlar arasında üzüntü oluşturdu.

Kuşadası’ndaki Tarihi Hacı İbrahim Ağa Camisi ilgi bekliyor - Sayfa 1

Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkan Mahmut Ökçesiz, Tarihi Hacı İbrahim Ağa Camisi’ne sahip çıkılmasını isteyerek, “ Kuşadası'nın en talihsiz tarihi camisidir desek sanırım abartmış olmayız.

16
Kuşadası’ndaki Tarihi Hacı İbrahim Ağa Camisi ilgi bekliyor - Sayfa 2

Banisi ve onarım kitabeleri kayıp olan, sanat tarihçileri tarafından 17 yüzyılda yapılmış olacağı tahmin edilen ve yapıldığı tarihten yaklaşık 200 yıl sonra Kuşadası'nın ilk belediye reisi Sarızade İbrahim Ağa tarafından onarılmıştır.

26
Kuşadası’ndaki Tarihi Hacı İbrahim Ağa Camisi ilgi bekliyor - Sayfa 3

Cami; 1950, 1970 ve 1994 yıllarında tamir edilmiş, 2012 yılında ise yanarak tamamen kül olmuştur. Aydın Vakıflar Bölge müdürlüğü 2014-2017 arasında , üç yılda restore ettirmiş, ancak ibadete açılan bu cami ne yazık ki eski özgünlüğünü tamamen kaybetmiştir.

36
Kuşadası’ndaki Tarihi Hacı İbrahim Ağa Camisi ilgi bekliyor - Sayfa 4

Hacı İbrahim Cami; merkez Alaca Mescit Mahallesi Yıldırım Caddesi üzerindedir. Günümüze dikdörtgen planlı bir harim, kuzeyinde son cemaat yeri kuzeybatısında silindirik gövdeli tek şerefeli minareden oluşan bir yapı gelebilmiştir “ dedi.

46