Kuruyan palmiye yaprakları kadınların gelir kapısı oldu

Hatay'da sonbaharla kuruyan palmiye yaprakları, kadınların ellerinde sepet, hasır, çanta, çaydanlık ve tencere altlığı gibi el emeği göz nuru ürünlere dönüştürülüp satılıyor.

Kuruyan palmiye yaprakları kadınların gelir kapısı oldu - Sayfa 1

Arsuz ilçesinde, Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan örücülük kursuna katılan kadınlar, sonbaharda kuruyarak dökülen palmiye yapraklarını değerlendirmek için kolları sıvadı. Kadınlar, palmiye yapraklarıyla, sepet, hasır, çanta, çaydanlık ve tencere altlığı gibi çeşitli ürünleri binbir zahmetle üretmeye başladı.

110
Kuruyan palmiye yaprakları kadınların gelir kapısı oldu - Sayfa 2

Kendi tasarımı ürünleri sosyal medyadan satışa çıkaran kadınlar, hem boş zamanını değerlendiriyor hem de aile ekonomisine katkı sunuyor. Kurs eğitmeni Azize Alay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 yıl önce açılan kursta 32 kadının eğitim gördüğünü söyledi.

210
Kuruyan palmiye yaprakları kadınların gelir kapısı oldu - Sayfa 3

Palmiye yapraklarını toplayıp tek tek ayırdıktan sonra çeşitli ürünler tasarlamak için bunları ip haline getirdiklerini anlatan Alay, ev kadınlarına sıfır maliyetle meslek ve para kazandırdıklarını vurguladı.

310
Kuruyan palmiye yaprakları kadınların gelir kapısı oldu - Sayfa 4

Özellikle palmiye yapraklarını kullandıklarını belirten Alay, "Onlar bu bölgenin doğal bitkisi konumunda ve atıl durumda. Budanıyor ve direkt çöpe gidiyor. Bu yaprakları değerlendirmek amacıyla yola çıktık. Tabii ki bunun yanında başka materyaller de kullanacağız. Hayıt ve murt bitkilerinin dalları da bu coğrafyada bulduğumuz bitkiler. Üzerine bilgimizi de katınca güzel ortaya şeyler çıkıyor, daha da çıkacaktır." dedi.

410