Kuraklık tehlikesi altındaki Tuz Gölü küçülüyor

Türkiye'nin ikinci büyük gölü ve flamingo cenneti olan Tuz Gölü, kuraklık nedeniyle giderek küçülüyor. Sıcaklığın ve tuzluluğun arttığı temmuz - ağustos döneminde pembeleşen göl bu sene kuraklık nedeniyle erken renk değiştirdi.

Kuraklık tehlikesi altındaki Tuz Gölü küçülüyor - Sayfa 1

Aksaray, Ankara ve Konya sınırları içinde yer alan Tuz Gölü, su çıkışı olmadığı için `kapalı göl` özelliğini taşıyor. Yaz döneminde ise binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği gölde, su seviyesi kuraklık nedeniyle ciddi oranda çekildi.

17
Kuraklık tehlikesi altındaki Tuz Gölü küçülüyor - Sayfa 2

Tuz Gölü`nde bir kilometrelik çekilme olduğunu söyleyen Konya Teknik Üniversitesi Kimya Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hatice Ünal Ercan, "Kuraklıktan dolayı tuz tabakasının oldukça azaldığını biraz iç kısımlarda ise organik malzemelere bağlı olarak pembeleşmelerin daha çok arttığını görüyoruz" dedi.

27
Kuraklık tehlikesi altındaki Tuz Gölü küçülüyor - Sayfa 3

Göl, ülkenin tuz ihtiyacını büyük bir oranda karşılarken, çoğu flamingo olan kuşların göç yolunda bulunmasından dolayı da birçok kuş türü ilkbahar ve yaz aylarında burada konaklıyor.

37
Kuraklık tehlikesi altındaki Tuz Gölü küçülüyor - Sayfa 4

Bu yıl erken pembeleşti

Gölün Aksaray- Ankara kara yolu yakınlarındaki bölümünde, suyun içinde yaşayan algler, sıcaklığın ve tuzluluğun arttığı temmuz ve ağustos aylarında, kırmızı renkli beta-karoten madde üreterek güneş ışınlarının zararlı etkilerinden kendisini koruyor.

47