'Kum kriketi' ismini verdiği yamyam çekirgeyi dünyaya tanıtıyor

'Kum kriketi' ismini verdiği yamyam çekirgeyi dünyaya tanıtıyor Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Aydın, 20 yıl önce neslinin tükenmediğini ispat ettiği, kendi türündekileri yemesi ve kendi kendine üremesiyle dikkat çeken çekirgeyi, bilimsel çalışmalarıyla dünyaya anlatıyor. Aydın, Türkiye haricinde Akdeniz kıyılarında bu türe henüz rastlanmadığını belirtiyor.

'Kum kriketi' ismini verdiği yamyam çekirgeyi dünyaya tanıtıyor - Sayfa 1

TÜRKİYE'DE 1800'LÜ YILLARIN SONUNDA KEŞFEDİLDİ

Aynı zamanda Atabey Meslek Yüksek Okulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Başkanı da olan Aydın, Türkiye'de 1800'lü yılların sonunda keşfedilen ve o dönem yabancı bilim insanlarınca yapılan incelemeler sonunda sayılarının oldukça azaldığı tespit edilen etçil çekirgeye Fransa'da "Schizodactylus inexpectatus" ismi verildiğini söyledi.

113
'Kum kriketi' ismini verdiği yamyam çekirgeyi dünyaya tanıtıyor - Sayfa 2

YURT DIŞINDAN GELEN UZMANLAR İNCELEDİ

Yaklaşık 20 yıl önce, bir asırdır görülmediği için nesli tükendiği düşünülen çekirgeyi Çukurova ve Göksu'daki deltalarda bulduklarını aktaran Aydın, çekirgenin tekrar bulunduğunu öğrenen Almanya, Çekya, İtalya ve Polonya gibi birçok ülkeden bilim insanının Türkiye'ye gelerek böceğin yaşam alanını yerinde incelediğini dile getirdi.

213
'Kum kriketi' ismini verdiği yamyam çekirgeyi dünyaya tanıtıyor - Sayfa 3

''ÇÖL EKOSİSTEMLERİNDE ANAHTAR BİR TÜR''

Kumda yaşadığı için çöl ekosistemlerinde anahtar bir tür olan çekirgeye "Kum kriketi" ismini verdiklerini anlatan Aydın, ilgi çeken çekirgenin dağılımını, biyolojik özelliklerini, insanın bu tür üzerindeki etkilerini ve bu çekirge türünün diğer canlılar üzerindeki etkilerini araştırarak bilimsel yayınlar hazırladığını kaydetti.

313
'Kum kriketi' ismini verdiği yamyam çekirgeyi dünyaya tanıtıyor - Sayfa 4

Aydın, Akdeniz'e yakın kıyı kesimlerinde görülmesi beklenen bu çekirge türünün kentlerin kıyı alanlarına kadar yayılmasından dolayı doğal habitatlarının yıprandığını söyledi.

413