Konya'da liseliler güneş enerjili araç tasarladı

Konya'nın Ereğli ilçesinde 3 yıldır eğitim öğretim faaliyeti yürüten Ermes Bilim Teknik Koleji öğrencileri, güneş enerjili araç tasarladı. ( Kaynak: Anadolu Ajansı )

Konya'da liseliler güneş enerjili araç tasarladı - Sayfa 1

TEKNOFEST yarışları için tasarlanan araç, güneş panelinden kendi enerjisini üretebiliyor.

19
Konya'da liseliler güneş enerjili araç tasarladı - Sayfa 2
Proje Koordinatörü Arif Melih Erçek, dünyada yaşanan enerji sıkıntısını dikkate alarak yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik çalışma yaptıklarını söyledi.
29
Konya'da liseliler güneş enerjili araç tasarladı - Sayfa 3

Erçek, öğrencilerin araç tasarımının her alanında aktif görev aldığını ifade ederek, şöyle konuştu: "Çevre ve doğa dostu bir araç ürettik. Metal Bölümü öğrencilerimiz kaporta ve mekanik kısımla ilgilendi. Elektrik-Elektronik Bölümü öğrencilerimiz aracımızın tesisatıyla ilgilendi. Yenilenebilir Enerji Bölümü öğrencilerimiz ise güneş panelini araca yerleştirdi. Aracımız gün ışığı olduğu sürece kesintisiz şekilde yol katediyor. Gün batımından sonra 65 kilometre yol gidiyor. Projemizi öğrencilerimiz sayesinde gerçekleştirdik ve bu projeyi öğrencilerimiz istedi."

39
Konya'da liseliler güneş enerjili araç tasarladı - Sayfa 4

Proje Kaptanı Ahmet Emir Dikmen de güneş enerjisiyle çalışan elektrikli araba tasarladıklarını anlatarak, "Hava kirliliği günümüzde çok fazla. Bunu minimum seviyeye getirmek istedik. Daha çok projelerimiz var ve faaliyete geçirmek istiyoruz, bunun için Bakanlığımızdan destek bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

49