Kimse inanamadı! Kendi yaptı, LPG taktı

Makine teknikeri Sebahattin Çetin, LPG taktığı hava aracı paratrike ile Bursa semalarında uçtu. Çetin, bu araçla 5 bin metre yüksekliğe kadar da çıkabiliyor.

Kimse inanamadı! Kendi yaptı, LPG taktı - Sayfa 1

Bursa'da ikamet eden Sebahattin Çetin, en büyük hayali olan "Türk Yıldızı" adını verdiği paratrikenin yapımını tamamladı. 32 yıl önce hava araçlarına merak salan Çetin, bu alanda pek çok paramotor yaptı. Son olarak kendi geliştirdiği paratrikeyi gün yüzüne çıkaran Çetin, en büyük hayaline kavuştu. Çetin, aracına iki silindirli 600 cc motor taktı.

113
Kimse inanamadı! Kendi yaptı, LPG taktı - Sayfa 2

Sebahattin Çetin, gelen benzin zamlarından dolayı hava aracına LPG taktı. LPG beynini iki silindirli motora göre uyumlu yapan Çetin, yakıttan yüzde 72 tasarruf sağladı. 100 liralık benzinle 2 saat havada kalan araç, şimdi 28 liralık LPG ile aynı saat havada kalabiliyor.

213
Kimse inanamadı! Kendi yaptı, LPG taktı - Sayfa 3

Bütün test uçuşlarını başarılı bir şekilde tamamlayan hava aracı görücüye çıktı. İki kişilik aracıyla ana yolda ilerleyen Çetin, bir akaryakıt istasyonundan LPG almak istedi.

313
Kimse inanamadı! Kendi yaptı, LPG taktı - Sayfa 4

Akaryakıt istasyonunda çalışanlar önce durumu anlayamazken, hava aracının yanına gelince durumun farkına vardı. Akaryakıt istasyonu çalışanları, ilk defa böyle bir araca LPG verdiklerini söyledi.

413