Kendisi küçük, faydası büyük

Dünyada goji berry adıyla bilinen, bizim ise kurt üzümü olarak tanıdığımız bu küçük kırmızı meyve birçok faydasıyla sofraların baş tacı olmayı hak ediyor.

Kendisi küçük, faydası büyük - Sayfa 1

Kaynaklara göre aklınıza gelebilecek her tür rahatsızlığa faydalı olabilecek mucizevi bir meyve: Asıl ismi goji berry olan ama ülkemizde kurt üzümü olarak da bilinen bu meyve aslında 2000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Çin’de ilaç yapımında sıklıkla kullanılır.

16
Kendisi küçük, faydası büyük - Sayfa 2

Tibet’te mutluluk meyvesi olarak da bilinir ve daha çok karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarında faydalı olabilmektedir ayrıca diyette kilo vermeyi de hızlandırır. GI (glisemik indeks) değeri 29 olan goji berry rahatlıkla tüketilebilir, içeriğinde krom, kalsiyum ve magnezyum mineralleri bulunur. İştahı baskılar, kan glikoz seviyesini dengeler, dolayısıyla yağ yakımını hızlandırır.

26
Kendisi küçük, faydası büyük - Sayfa 3

Tadı ekşimsi, kiraza yakın bir tadı vardır. Meyvesi taze veya kurutulmuş olarak tüketilebilir, yapraklarından ise çayı yapılır.

36
Kendisi küçük, faydası büyük - Sayfa 4

GOJİ BERRY NELERE İYİ GELİR? *Böbrek sağlığını korumaktadır *Testesteron seviyesini yükseltir, cinsel fonksiyonları düzenler *Doğurganlığı artırır *Kolesterol seviyesini düzenler *Lipit peroksidasyonunu önler *Kilo kaybını hızlandırır *Tansiyonu dengeler *Kanı temizler *Hafızayı güçlendirir *Halsizlik ve yorgunluk gidericidir *Uykuyu düzenler

46