Kefaret orucu nedir? En sık sorulan orucu bozan ve bozmayan durumlar

İşte Ramazan-ı Şerif orucuna dair tüm detaylar...

Kefaret orucu nedir? En sık sorulan orucu bozan ve bozmayan durumlar - Sayfa 1

On bir ayın sultanı olan Ramazan'ın gelmesiyle birlikte en çok merak edilen ve sorulan sorular, orucu bozan/bozmayan durumlara yönelik oldu. Halk arasında basit ve temel bir konuymuş gibi görünen ancak çoğu kişinin bilmediği ve arada kaldığı soruları sizler için bir araya getirdik. Peki Ramazan-ı Şerif ayında oruç tutmanın faziletleri neler? Hangi durumlar orucu bozar ya da bozmaz? Orucu bilerek bozmak günah mı? İşte Ramazan-ı Şerif orucuna dair tüm detaylar...

122
Kefaret orucu nedir? En sık sorulan orucu bozan ve bozmayan durumlar - Sayfa 2

Mübarek Ramazan-ı Şerif ayını hakkıyla geçirebilmek için sevabını yalnızca Allah (c.c)'dan umarak bol bol ibadet etmeliyiz. Sadece bu aya özel olan teravih ve farz olan oruç ibadetlerinin dışında çevremizdeki sevdiğimiz insanları da ibadete davet etmeliyiz. Peygamber Efendimiz (SAV), çok önem verdiği ve bütün olarak Kuran-ı Kerim'in indiği Ramazan ayında tutulan oruçların sevabını ümmetine müjdelemiştir. Peki Ramazan orucunun mükafatları neler?

222
Kefaret orucu nedir? En sık sorulan orucu bozan ve bozmayan durumlar - Sayfa 3

RAMAZANI ORUÇLU GEÇİRMENİN FAZİLETLERİ İLE İLGİLİ HADİSLER "Ramazan ayı girdiğinde göklerin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapatılır ve şeytan zincire vurulur. Orucu boşlama, çünkü onun dengi yoktur."(Müslim)

322
Kefaret orucu nedir? En sık sorulan orucu bozan ve bozmayan durumlar - Sayfa 4

"Cennette bir kapı vardır ki buna reyyan derler. Kıyamet gününde buradan oruçlular girecektir. Müteakiben bu kapı kapanacak başka kimse alınmayacaktır."(Müslim)

422