Karslı kadınlar tandırda 'haçapuri' yapıyor

Sınır komşusu Gürcistan'ın en sevilen lezzetlerinden biri olan pide şeklindeki 'haçapuri', Kars’ın Bulanık köyünde yaşayan kadınlar tarafından tandırda ramazan sofrası için hazırlanıyor.

Karslı kadınlar tandırda 'haçapuri' yapıyor - Sayfa 1

Tandırda imece usulüyle pişirilen haçapuri, ramazanda iftar sofralarının da vazgeçilmezi olarak yerini alıyor.

110
Karslı kadınlar tandırda 'haçapuri' yapıyor - Sayfa 2

Merkez Bulanık köyünde 65 yaşındaki Suna Sarıçam’a ait tandır damında bir araya gelen Dünya Levent, Güldane Aydın ve gelinler Nurcan Aydın ile Songül Levent, haçapuri yanında ramazan hazırlıkları kapsamında erişte, sinor yufka ve tandır ekmeği de pişirdiler.

210
Karslı kadınlar tandırda 'haçapuri' yapıyor - Sayfa 3

11 ayın sultanı ramazan ayı için bugünlerde tandırdan çıkmadıklarını söyleyen Güldane Aydın, “Bereket ayı olan ramazan için güzel iftar sofraları hazırlıyoruz. İki, üç gündür yufka açıyoruz. Erişte de kestik bunlar bizim yöresel yemeklerimiz. Bunlar ramazan ayının olmazsa olmazları. Hamuru sabah namazından sonra mayaladık. Ekmek pişirip ramazan boyunca hazırlıklar yapıyoruz. Şimdi burada haçapuri yapacağız. Haçapurinin içinde peynir, yumurta ve soğan bulunuyor" diye konuştu.

310
Karslı kadınlar tandırda 'haçapuri' yapıyor - Sayfa 4

Dedelerinin Artvin’den gelerek bu köye yerleştiklerini ifade eden Güldane Aydın, “Pideye benzeyen haçapuriyi yapmayı annemden öğrendim. Artvin’in yöresel yemeğidir. Gürcülerde bu yemeği çok yapar ve severek yer. Bende bu yemeği köy halkına onlarda yakınlarına tarif ederek birçok yere yayıldı" dedi.

410