Karakurt Barajı gölünde boşaltılan evler sular altında kaldı

Kars’ın en büyük barajı olan ve ülke ekonomisine yıllık 346 GWH enerji sağlayan Karakurt Barajı’nın suları her geçen gün biraz daha yükseliyor. Sular altında kalan cami ve eski evler kartpostallık görüntüler oluşturdu.

Karakurt Barajı gölünde boşaltılan evler sular altında kaldı - Sayfa 1

Kars`ın Sarıkamış ilçesinde Aras Nehri üzerine yapılan Karakurt Barajı, Türkiye`nin 157’inci, Kars`ın ise en büyük enerji santrali olurken, Tesis ayrıca Türkiye`nin 64’üncü büyük Hidroelektrik Santrali olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

17
Karakurt Barajı gölünde boşaltılan evler sular altında kaldı - Sayfa 2

Karakurt Barajı ve HES ortalama 176.456.460 kilovatsaat elektrik üretimi ile 48.584 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayan Karakurt Barajı gölünde ortaya çıkan kartpostal görüntüler vatandaşları da bölgeye gelmesini sağlıyor.

27
Karakurt Barajı gölünde boşaltılan evler sular altında kaldı - Sayfa 3

Sular altında kalan evleri son kez görmek için bölgeye gelen vatandaşlar, bol bol fotoğraf çekiliyor.

37
Karakurt Barajı gölünde boşaltılan evler sular altında kaldı - Sayfa 4

“Kars’ın en güzel barajı”

Karakurt Barajı’nın dolmaya başladığını ifade eden vatandaşlar, “Karakurt Barajı tamamen dolmaya başladı. Çok güzel bir görüntü var. Burası HES olarak geçiyor. Yapımına 2014 yılında başlanmıştı. Şuanda su tutuyor, eski köy evlerine de sular altında kalmaya başladı. Kars’ın en güzel baraj gölü burası, görüntüsü muazzam, çok güzel bir hizmet yapılmış” dedi.

47